Įkelti puslapio turinį

Galite įkelti turinį žemiau esančiam puslapiui. Jei keičiate puslapio pavadinimą, taip pat galite įkelti turinį kitam puslapiui. Jei puslapio pavadinimas tuščias, jis bus pavadintas pagal failo pavadinimą.

Failas, iš kurio įkelti puslapio turinį
Page name
Komentaras
Koks Jono vardas?

Locked History Actions

Failover

Žodis angliškai

Facebook security

Žodis Lietuviškai

Facebook saugumas


Apibrėžimas

Saugumą visuose socialiniuose tinklalapiuose, tarp jų ir Facebook galime vertinti keliais požiūriais: vartotojo saugumo parametrai nustatomi jo paties savo anketos saugumo nustatymuose, socialinio tinklalapio serveriuose sukauptų duomenų saugumas, nepriklausantis nuo vartotojo bei sukurtos anketos patikimumas įvertinant vartotojo pastabumą.


Paaiškinimai

2012 m. sausio 4 d. „Facebook“ paskelbė, kad šioje sistemoje užsiregistravo jau 800 milijonų vartotojų, tačiau šis interneto milžinas pakankamai mažai pasakoja apie privatumo politiką. Jau ne vieną kartą yra kilę skandalai dėl šios priežasties, o atliktas tyrimas JAV parodė, kad net 45% darbdavių ieško informacijos apie kandidatus socialiniuose tinklalapiuose tokiuose kaip „Facebook“, „Twitter“, „MySpace“.

Vartotojo saugumo nustatymai

1. Susikurkite draugų sąrašus. Pasirinkus Privatumo nustatymai > Editing your profile > Šeima ir draugai. Čia galima sukurti draugu sąrašus (Kiekvieną žmogų iš kontaktų sąrašo priskirti atitinkamai grupei).

1.jpg

Galima susikurti tokius sąrašus kaip draugai, kiti draugai, giminaičiai, bendradarbiai. To prisireikia norint nustatyti kai kurias privatumo nuostatas.

2. Pakeiskite profilio privatumo lygį Pasirinkus Privatumo nustatymai > Editing your profile > Pagrindiniai nustatymai. Nustatoma kas ir kokią informaciją gali matyti. Pavyzdys paveikslėlyje.

2.jpg

3. Kontroliuokite kas gali matyti Jūsų nuotraukas Atsidarę savo profilį ir pasirinkę nuotraukas galima pakeisti nustatymus kam jos bus matomos. Tam reikės paspausti nuorodą Albumų privatumas. Paspaudę Customize galima pasirinkti, kuriuos albumus matys tam tikros, anksčiau sukurtos, draugų grupės. Beje, svarbu paminėti, kad Profile albumas visada bus matomas visiems draugams.

4. Būkite nematomi paieškose Atidaroma Nustatymai > Privatumo nustatymai > Paieška

3.jpg

Pasirinkus kas gali rasti vartotojo profilį naudodamasis paieška ir kokią informaciją gali matyti radęs.

5. Kontroliuokite automatinius sienos įrašus ir naujienų srautus

4.jpg Tam reikės pasirinkti Nustatymai > Paskyros nustatymai > Pranešimai ir ten pasirinkus kokią informaciją gali matyti draugai. Deja, čia negalima rinktis kokie draugai matys vartotojo informaciją, tad pasirinkimas yra tik toks: visi arba niekas.

6. Išvenkite savo atsiradimo reklamose Facebook turi dviejų tipų reklamas: Facebook ir trečiųjų šalių. Trečiosios šalys neturi teisės naudoti vartotojo paveikslėlio, tačiau ateityje visko gali būti. Tam reikės nukeliauti Nustatymai > Paskyros nustatymai > Facebook Ads ir čia pažymėti No one.

7. Nustatykite „Facebook“ sienos privatumo lygį Atsidarius savo profilį, po žodeliu dalintis paspauskite Options ir Nustatymai. Žemiau matomi Draugų paskelbti aprašymai ir klausimą: Kas gali matyti draugų įrašus? Turimi keli pasirinkimai.

5.jpg

8. Apsaugokite savo informaciją nuo draugų naudojamų programų Tam reikės apsilankyti paskyros nustatymuose ir pasirinkti Programos. Visų pirmą bus parodytas Overview langas, tad pasirinkite Nustatymai ir panaikinamos visos varnelės. Tai bene dažniausiai eskaluojama tema apie „Facebook“ privatumą, kadangi jeigu draugas (-ė) atsidaro kokią nors programą – vartotojo informacija, kuri ką tik buvo pažymėta varnelėmis, tampa prieinama tų programų kūrėjams.

9. Naudojamos ar naudotos programos

Kiekvieną kartą paleisdami kokią nors naują, dar nenaudotą „Facebook“ programą – privaloma sutikti, kad leidžiama naudotis visa informacija apie vartotoją. Kito pasirinkimo Facebook tiesiog nesuteikia. Nenorite suteikti – nesinaudokite. Ką galima pakeisti? Galima atsidaryti Nustatymai > Programos nustatymai ir pakeisti Recently Used į Authorized. Sąraše bus ir tokių programų, kurioms nebenorima suteikti prieigos prie vartotojo informacijos, tad jos turėtų būti ištrintos. Beje, būtina pasižiūrėti ir į Allowed to Post bei Granted Additional Permissions programas ir ištrinti tas, kurioms tokių teisių nebenorima suteikti.

10. Nusprendėte nebesinaudoti Facebook? Ištrinti, ne tik panaikinti, savo profilį

Galima lengvai panaikinti savo „Facebook“ sąskaitą nukeliavę į nustatymus, bet tokiu atveju visa vartotojo informacija ir toliau liks „Facebook“. Jei norima visiškai ištrinti savo sąskaitą einama į paskyros nustatymus > saugumas > išjungti savo paskyrą. Svarbu paminėti, kad:

1. Nėra nustatyta per kiek laiko vartotojo informacija, nuo prašymo ištrinti pateikimo datos, bus iš tikrųjų ištrinta;

2. Jei vėl prisijungus prie „Facebook“ – vartotojo prašymas bus automatiškai atšauktas;

3. Nėra sukurta nė vieno būdo, kurio pagalba vartotojui būtų pranešta apie prašymo įvykdymą;

4. Net po visiško sąskaitos ištrynimo „Facebook“ teigia, kad nuotraukų kopijos gali likti jų serveriuose dėl techninių priežasčių.

Duomenų kaupimas

Austrijos organizacija „Europa prieš „Facebook“ neseniai paviešino keletą ataskaitų, kurias „Facebook“ teko pateikti to pareikalavus tinklapio vartotojams. Paviešinti duomenys šokiravo. Dauguma tikriausiai numano, jog „Facebook“ apie juos žino daug, tačiau faktas, jog šiai informacijai surašyti prireiktų beveik 900 puslapių, nemažai daliai mūsų veikiausiai pasirodytų gluminantis Informacinių technologijų specialisto Niko Cubrilovičiaus teigimu, „Facebook“ kompiuteriuose palieka cookies, kurių padedamas seka vartotojų aktyvumą net tuomet, kai šie nesinaudoja socialiniu tinklapiu. Tinklapio atstovai tvirtina artimiausiu metu panaikinsiantys šią funkciją, bet informacija apie tai, iš kokio prietaiso prisijungiama prie paskyros, tebebus kaupiama, kitaip tariant, „Facebook“ puikiai žinos, iš kurios interneto kavinės kuriame pasaulio mieste jūs bandote pasiekti savo paskyrą.

Organizacijos „Europa prieš „Facebook“ specialistas Maxas Schremsas sako, jog šis faktas iš esmės reiškia, kad „Facebook“ dispozicijoje yra beveik visi planetos kompiuteriai.

Dalykai, kuriuos apie mus žino „Facebook“ : • dalyvavimas įvairiuose renginiuose

• visos naudojantis tinklapiu išsiųstos asmenines žinutės bei virtualūs pokalbiai – net ir ištrinti

• Ištrintos nuotraukos

• „bakstelėjimų“ istorija

• iš kurios vietos bandoma pasiekti paskyrą

• informacija apie kiekvieną asmenį, su kuriuo „nutraukiama“ draugystė

• Profilių peržiūros istorija

Europos Sąjungos gyventojai ataskaitos apie „Facebook“ sukauptus duomenis gali pareikalauti internetu užpildę specialią formą, M. Schremso teigimu, į kompaktinį diską įrašyta informacija iš Kalifornijos atkeliauja per maždaug 30 dienų. Kita vertus, tam, kad patenkintumėte smalsumą, teks atskleisti tikrą vardą bei pavardę, gimimo datą bei patvirtinti tapatybę, ką padaryti, žinant, kaip dosniai „Facebook“ dalijasi disponuojama informacija, veikiausiai nėra labai saugu.

Anketos duomenų saugumas

Virtualiems nusikaltėliams, bandantiems pasisavinti „Facebook“ anketų asmeninius prisijungimo duomenis, tarnauja Phishing (terminas Phishing yra kilęs iš žodžio fishing) duomenų vagystės metodas. Šis būdas plačiai paplitęs tarp virtualių nusikaltėlių. Jis padeda sukčiams išgauti virtualių tarnybų prisijungimo duomenis iš privačių ir juridinių asmenų. Šios metodologijos pagrindas yra vizuali vartotojo apgavystė falsifikuojant bei emuliuojant prieigą prie originalių internetinių paslaugų, o mūsų aptariamu atveju – falsifikuojant prisijungimo puslapį prie „Facebook“ tarnybos.

6.jpg

Dažniausiai potenciali auka užkalbinama iš jos draugų rate esančios jau „nulaužtos“ anketos. Taip išvengiama aukos atsargumo ir nepasitikėjimo. Pokalbio metu vis dar tvarkingo profilio autoriui pasiūloma nuoroda - į tekstą, nuotrauką, video ar audio įrašą. Kas atsispirs neva ypač svarbiai nuorodai? Ir prasideda... Paspaudusieji ant „draugo“ siūlomos nuorodos yra peradresuojami į falsifikuotą „Facebook“ prisijungimo puslapį (tikslingą „Facebook“ prisijungimo formos kopiją). Atidžiausi, žinoma, pastebėtų – tokiu atveju internetinis adresas yra ne „Facebook“ tarnybinės stoties, o virtualių nusikaltėlių serverio adresas, kuriame ir patalpinama kopija, tačiau tokių pastabių ne tiek ir daug. Įtartino internetinio adreso nepastebėjusieji prašomi prisiregistruoti. Dažnas vartotojas nesusimąstydamas suveda savo prisijungimo duomenis į sufalsifikuotą prisijungimo formą. Neva autentifikuota falsifikuotame „facebooke“ auka yra peradresuojama į nuoroda pasiūlytą nuotrauką, video, audio ar tekstą.

Virtualiems nusikaltėliams tiek ir tereikia – jie jau turi aukos prisijungimo duomenis. Tuomet jiems belieka prisijungti prie „nulaužtos“ anketos ir instaliuoti programą, gebančią kopijuoti visą profilyje esančią asmeninę informaciją bei kaupiančią aukos anketoje vykstančius atnaujinimus. Tą pačią procedūrą nusikaltėliai pakartoja su visais „Facebook“ profilio kontaktuose rastais draugais. Anketos socialiniame tinklalapyje „Facebook“ „nulaužimu“ bei informacijos nukopijavimu pasaka nesibaigia. Virtualūs nusikaltėliai kaupia asmeninę informaciją ir imasi elektroninių paštų, elektroninių mokėjimo sistemų „nulaužimo“. Paprastai vartotojas, patyręs įsilaužimą į savo „Facebook“ paskyrą, pastebi įsilaužimą ir į elektroninio pašto dėžutę, o kartais net pasinaudojimą elektronine mokėjimo sistema „PayPal“.


Naudota literatūra

http://www.facebook.com/security/app_10442206389

http://zinokite.kapirkti.lt/2009/09/facebook-privatumo-politika

http://www.zurnalistika-kitaip.lt/xxia-idomybes/facebook-nulauzimas-arba-kaip-vagiami-jusu-asmeniniai-duomenys

http://www.lrytas.lt/-13176598361317048592-totalus-ir-tobulas-sekimas-facebook-apie-jus-žino-daugiau-nei-galite-įtarti.htm