Locked History Actions

Fourth generation

Žodis angliškai

Fourth generation

Santrumpa

4G

Žodis lietuviškai

Ketvirtoji karta

Apibrėžimas

4G technologija yra ketvirtos kartos mobiliųjų telekomunikacijų technologija sėkmingai pakeitusi (keičianti) 3G technologija. 4G terminas apibrezia standartą, kurį pasiekusi ryšio perdavimo sistema įgauna 4G pavadinimą. MT-Advanced standartas (4G) reikalauja, kad šias specifikacijas turi atitikti sistema: 1. Duomenų greitis turi būti iki 100Mbps didelio mobilumo vartotojams ir iki 1Gbps mažo mobilumo/ stacionarams. 2. Tinklo ištekliai turi turėti galimybę prijunkti daugiau dinamiškų vartotojų. 3. Kanalo dažnio juosta turėtų būti išplėsta nuo 5, 20 iki 40MHz. 4. Spektrinis efektyvumas atviroje erdveje turi būti ne mažesnis kaip 15bit/s/Hz atsiuntimo ir 6.75bit/s/Hz išsiuntimo. 5. Spektrinis efektyvumas patalpose turi būti ne mažesnis kaip 3bit/s/Hz atsisiuntimo ir 2.25bit/s/Hz išsiuntimo. 6. Aukštos kokybės paslaugos, turi būti prieinamos, kad naujų kartų multimedijos prietaisai galėtu prisijunkti. Šį standartą teoriškai atinką bei yra nauodojamos šios technologijos WiMAX, LTE, Lte Advance.

Palyginimas

palyginimas.jpg

Kaip matome abi sistemos labai panašios reikia pabrėžti kad WiMAX yra visikai nauja sistema o LTE tesiosg evoliucija prieš tai buvusiu. Tiek WiMAX tiek LTE nevisai atitinka 4G standartus tačiau marketingas šiuos ryšius priskyria 4G, nes tai naujausios technoogijos, kurios yra diegiamos pasaulyje ir yra arčiausia 4G standartu. Šiuo metu tiek lietuvoje tiek pasaulyje nera vieningos nuomones, kuri sistema yra geresne ir ja derėtu labiau pletoti. Galima pastebėti tai kad šios sitemos suka skirtingais kelias LTE orentuojasi į išmaniuosius telefonus o WiMAX į modemus skirtus nešiojamiems kompiuteriams. Tokios internacionalines kompanijos kaip INTEL, Cisco, Samsung remia WiMAX, tačiau nemažiau žinomos kompanijos tokios kaip NSN, Ericsson, Alcatel remia LTE ryši. LTE su WiMAX

Technologiju panašumai: 1. Naudojimas OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multilpe Access) sistemų 2. Naudojimas MIMO (Multiple Input Multiple Output) sistemų leidziancių kuomutuoti su keliom antenomis vienu metu. 3. Didelis greitis. 4. Klaidų taisymas pasitelkiant- Viterbi ir Turbo Coding 5. Abi paremtos IP technologija. 6. Kintamos dažnių juostos Ateities „tikrasis“ 4G: Kadangi šios sitemos nera visiškai atitinkamos 4G standartui tai yra ruošiamos kitos patobulintos sitemos LTE Advance bei WiMAX 2. Šiai dienai plačiajai visuomenei jos dar nėra prieinamos tačiau teoriskai atitinkančios IMT-Advance reikalavimus.

4G Lietuvoje

Lietuva neikiek neatislieka nuo pasauliniu 4G tendenciju. Mūsų šalis viena pirmųjų pasaulyje įsidiegė ir pradėjo naudoti mobilųjį ryšį „WiMAX“ – 2009 m. kovą, kai AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) pradėjo teikti MEZON interneto paslaugas, Lietuva buvo pirmoji ES šalis, pradėjusi naudoti mobilųjį “WiMAX”. Bendrovė skelbia, kad šios technologijos mobiliuoju internetu MEZON galima naudotis jau 52 Lietuvos miestuose ir gyvenvietėse. TeliaSonera” 2009 m. gruodį taip pat paskelbė, kad yra gavusi licencijas ir pradėjo naudoti LTE technologiją komercinėms paslaugoms teikti, tiesa, kol kas tik Stokholme, Osle, Turku ir Helsinkio miestuose. “TeliaSonera” grupei priklausanti bendrovė “Omnitel” Lietuvoje atlieka LTE bandymus ir tvirtina, kad bandymų metu jau pasiekė 100 Mbps greitį. Tiek “WiMAX”, tiek ir LTE technologijų kūrėjai ir operatoriai jas abi vadina 4G, nors komercinėms paslaugoms dar niekur nėra naudojamos nei “WiMAX 2”, nei “LTE Advanced” technologijos. Bet kuriuo atveju, jos abi pretenduoja į 4G, nes gali pasiekti “IMT-Advanced“ reikalavimus. Be kita ko, kai kuriuos parametrus (pvz., 100 Mbps greitaveiką judant dideliu greičiu, 1 Gbps fiksuoto ryšio greitaveiką). „IMT-Advanced“ parametrų yra labai daug, ne tik greitaveika, taigi, rinkodarinė sąvoka „4G“ žmonėms ne specialistams daug suprantamesnė – ji apibūdina technologijos šuolį, 3G galimybių peržengimą ir perėjimą į naują kartą.