Privatumo problemos

Kadangi internetinės technologijos tampa vis labiau paplitusios ir rodo tendenciją nepaisyti vartotojų privatumo, nepaprastai svarbu spręsti privatumo pažeidimus. Aptarsime problemas, susijusias su privatumu ir jų sprendimo būdus.

Adresavimas

Kaip minėta aukščiau, 128 bitų IPv6 adresą sudaro tinklo priešdėlis ir sąsajos identifikatorius. Pirmąjį pateikia tinklas, kuriame yra pagrindinis kompiuteris, tačiau sąsajos identifikatorių nepriklausomai sukuria pagrindinis kompiuteris. Iš pradžių sąsajos identifikatoriui generuoti buvo pasiūlytas modifikuotas EUI formatas, kuriame yra MAC adresas. Kadangi naudojant aparatūros adresą unikalūs identifikatoriai gaunami net skirtinguose potinkliuose, nesunku stebėti mazgo judėjimą tinkle. Projekte dabar netgi siūlomas jų nuvertėjimas.

Žvalgyba (Reconnaissance)

Paprastai nežinomas mazgas yra pirmasis išpuolio ar skverbties bandymo žingsnis, tačiau dėl vienodo adreso diapazono neįmanoma priversti atlikti brutalaus darbo. Taigi būtini sudėtingesni metodai: (1) 2007 m. atlikta IPv6 adresų analizė pirmą kartą parodė dažnas adresų struktūras. Nors serveriai ir maršrutizatoriai linkę sekti modifikuotą EUI formatą ir „žemus“ adresus, klientai turi didelę dalį adresų, kuriuos sukuria privatumo plėtinys. Tolesnę analizę įmanoma atlikti pagal adresą6. Tokių analizių rezultatai leido nuskaityti tą patį priemonių rinkinį6. Šis įrankis ieško žemo baito, IPv4 pagrindu, prievado pagrindu arba modifikuotų EUI adresų.

Paslėpti kanalai

Slapti kanalai yra komunikacijos kanalai, pažeidžiantys sistemos politiką. Iš viso „IPv6“ antraštėje ir jos plėtiniuose rasti 22 galimi slapti kanalai. Labiausiai žinomi slapti kanalai yra srauto etiketė su 20 bitų ir srauto klasė su 8 bitų, nes jų naudojimas vis dar neapibrėžtas. Nors pastarąjį leidžiama keisti pakeliui, srauto etiketės modifikavimas anksčiau buvo draudžiamas. Tačiau tai pasikeitė: atkurti leidžiama tuo atveju, jei slaptas kanalas kelia rimtą pavojų. Kitas 64 bitų slaptas kanalas pateikiamas sąsajos identifikatoriais. Kadangi dėl privatumo pratęsimo dažnai keičiasi atsitiktiniai adresai, labai mažai tikėtina, kad šie slapti pranešimai būtų aptikti.


Išvados

Kadangi IPv6 yra dar naujas ir vis dar kuriamas protokolas, jo saugumo ir privatumo problemos atrandamos ir tiriamos jau įdiegtuose tinkluose, kitaip sakant vyksta įdiegimo ir tyrimo simbiozė. Mes aptarėme tris pagrindines privatumo problemas ir kaip jos yra sprendžiamos. Inžinieriai, sukūrę IPv6, buvo labai susirūpinę, kad IPv6 privatumas yra pažeidžiamas, todėl dar 2007 m. jie paskelbė RFC 4941, apibrėždami „IPv6 privatumo plėtinius“. Šis standartas nusako mechanizmą, kai įrenginys generuoja atsitiktinį pagrindinio kompiuterio adresą ir naudoja jį vietoj įrenginio MAC adreso.


Literatūros sąrašas

  1. https://www.sprendimaiverslui.lt/issamiai-apie-saugumo-spragu-isnaudojimus-kas-tai-ir-kaip-veikia/

  2. https://publications.sba-research.org/publications/Johanna%20IPv6.pdf

  3. https://en.wikipedia.org/wiki/IPv6

  4. https://www.internetsociety.org/blog/2014/12/ipv6-privacy-addresses-provide-protection-against-surveillance-and-tracking/