Locked History Actions

Internet Relay Chat

Žodis angliškai:

Internet Relay Chat

Santrumpa:

IRC

Žodis lietuviškai:

Ryšio protokolas arba programa skirta gyvam bendravimui internete.

Apibrėžimas:

Internet Relay Chat (IRC) yra ryšio protokolas skirtas gyvam bendravimui su milijonais žmonių iš viso pasaulio tekstinėmis žinutėmis. Šis protokolas sukurtas mąsiniam bendravimui diskusijų kanaluose, tačiau realizuotas ir privačių žinučių siuntimas bei galymybe papildyti duomenų dalinimosi funkcija.


Istorija:

IRC protokolas buvo sukurtas 1988 m. Suomijoje, kai Oulu Universiteto studentas Jarkko „WiZ“ Oikarinen, bandė perkelti geriausių BBS sistemų galimybes į internetą. Taip buvo sukurtas pirmas IRC klientas ir serveris. Iki 1990 metų pradžios pasaulyje (daugiausiai – Skandinavijoje) buvo kelios dešimtys bandomųjų IRC serverių bei gana panašus skaičius vartotojų. Nuo 1991 metų IRC ėmė sparčiai plisti, atsirado EFnet tinklas. 1992 m. buvo įkurtas vienas iš populiariausių tinklų – Undernet, 1993 m. buvo sukurtas IRC protokolo pagrindus apibrėžiantis RFC nr.1459 (dauguma IRC serverių PĮ turi savo išplėtimus, todėl pilno formalaus apibrėžimo nėra ir šiandien).

IRC Lietuvoje:

Lietuvoje IRC naudojamas maždaug nuo 1994 - 1995 m., kai buvo įkurtas pirmasis lietuviškas IRC serveris – irc.omnitel.net, nuo 1996 m. pradėjo veikti mėgėjiškas IRC serverių tinklas. Nuo 2001 tinklas gavo pavadinimą Aitvaras. Aitvaras - skirtingų organizacijų remiamas IRC pokalbių tinklas, kurio tikslas - suteikti bendravimo aplinką žmonėms ir bendruomenėms. 2006 metais Aitvaras įžengė į Europą - pradėtas naudoti aitvaras.eu domenas. Šiuo metu Aitvaro tinklas yra vienas iš didžiausių pasaulyje.

Veikimas:

IRC yra labai sudėtinga sistema, turinti tūkstančius serverių, sujungtų į vieną tinklą. Yra ir mažų tinklų, kuriuos sudaro vienas ar du serveriai, o yra ir milžiniškų, kurių serveriai išdėstyti visuose pasaulio kampeliuose. Yra ir mažų tinklų, kuriuos sudaro vienas ar du serveriai, o yra ir milžiniškų, kurių serveriai išdėstyti visuose pasaulio kampeliuose. Visi pokalbiai vyksta specialiuose „Chat“ tarnybinių stočių kambariuose. Prisijungus prie tarnybinės stoties galima bendrauti su vienu pašnekovu ar su visais to kambario žmonėmis. Visas IRC padalintas į kanalus, kuriuose galima susipažinti ir pabendrauti su žmonėmis. Kiekvienas kanalas turi savo pavadinimą, kuris prasideda ženklu „#“, pvz., #vgtu. Pokalbių kambaryje yra rodomas vartotojo unikalius slapyvardis „nickname“, kurį reikia užsiregisturoti naudojant atitinkamas komandas. Taip pat Jūs galite sukurti savo asmeninį kanalą. Kai vartotojas jungiasi prie IRC serverio, naudodamas tam skirtą klientinę programinę įrangą, ji automatiškai prisijungia prie programos nustatymuose nurodyto “pagal nutylėjimą” serverio.Galima prisijungti prie bet kurio serveryje esančio viešo kanalo. Kiekvienas vartotojo kanale parašytas sakinys yra internetu persiunčiamas IRC serveriui, kuris tą patį tekstą akimirksniu perduoda kitiems kanale esantiems vartotojams. Kadangi serveris kopijuoja ir perduoda žinutes labai greit, tai atrodo, jog kiekvienas šnekantysis yra tiesiogiai sujungtas su kito asmens kompiuteriu, nors iš tiesų jie yra tik prisijungę prie to paties serverio.. IRC kanalas – tai virtualus kambarys, kuris dar kitaip vadinamas “pokalbių kambariu”. Kiekvienas kanalas turi savo vietą virtualioje erdvėje, kur kiekvienas gali prie jo prisijungti ir šnekučiuotis su ten esančiais žmonėmis. Išeiti, prisijungti prie kito kanalo ar vėl prisijungti prie buvusio galima bet kada to panorėjus. Dauguma IRC programų leidžia būti daugiau nei viename kanale tuo pačiu metu.

Keitimasis duomenimis:

Techniškai pats IRC mechaniškai nevykdo duomenų keitimosi funkcijos, tačiau ši savybė realizuojama klientų pagalba, DCC protokolu.

Skriptai:

IRC klientai leidžia išplėsti jų galimybes įvairiais priedais (scriptais). Jie suteikia įvairių papildomų galimybių, tačiau taip pat gali suteikti ir papildomų saugumo problemų: • Gali egzistuoti tiesiog elementari klaida, kurios dėka ne tik prarasite savo vartotojo teises, bet ir kanalus, draugus. Tikrai piktu atveju per tas klaidas bus pilnai galima kontroliuoti kompiuterį ar banko sąskaitas. • Tokia klaida gali būti palikta tyčia. • Jus galite pats to nežinodamas siuntinėti reklamas, sėdėti slaptuose kanaluose kartu su kitais. • Jūsų IRC klientas veiks lėčiau • Gali būti, kad scriptas kenks administracijos darbui ir tinklo švarai.

Šifravimas:

Paprastai irc programos nešifruoja informacijos, kuri yra siunčiama ir gaunama. Todėl visame kelyje nuo irc vartotojo programos iki irc serverio yra techninė galimybė pamatyti tekstą, kuris siunčiamas/gaunamas. Dažniausiai tai gali padaryti tik tinklų administratoriai, tačiau kai kuriais atvejais, tai gali būti prieinama ir kitiems to tinklo naudotojams (pvz., kaimynams, žmogui sėdinčiam prie gretimo kompiuterio, pan.). Norint, kad niekas (įskaitant tinklų administratorius) nematytų kokia informacija jūs keičiatės, galima naudoti šifruotą ryšį SSL.

Klientai:

mIRC – vienas populiariausių, daug galimybių turintis IRC klientas Windows operacinei sistemai, sukurtas 1995 metais. mIRC autorius Khaled Mardam-Bey. Programa yra „shareware“ (nemokamai programa galima naudotis 30 dienų nuo įdiegimo datos, vėliau reikia užregistruoti savo kopiją).

Pagrindinės komandos (AITVARO tinkle):

/msg nickserv register jūsų_slaptažodis jūsų_e-mail - slapyvardžio registravimas

/msg nickserv identify jūsų_slaptažodis - slapyvardžio identifikacija

/join [#] - prisijungti prie kanalo /join #baras

/part [#] - išeiti iš kanalo /part #vgtu

/who [#] - parodo nick'us adresus ir dar šį bei tą apie žmones kanale

/msg [nick] [message] - siųsti asmeninę žinute žmogui

/msg Rasa labutis /away [priežastis] - pranešti kitiems, kad tavęs nėra, kai jie bandys šnekėti asmeniškai. Gali būti pridėta žinutė. Grižti po away dar karta parašius /away /away tikrinuosi paštą

Literatūra:

1. http://www.livinginternet.com/

2. http://www.irc.lt

3. http://www.mirc.com/

4. http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Relay_Chat