Locked History Actions

Master Boot Record

MBR (master boot record)

Master boot record tai maža programa, kuri būna paleidžiama kiekvieną kartą kompiuteriui įsijungiant. Dažniausiai MBR yra pirmajame kietojo disko sektoriuje. Programa pradeda įkrovimo procesą tikrindama particijų lentėlę (partition table) siekdama nustatyti kurią particiją naudoti, kuri toliau tesia įkrovos procesą. DOS ir windows sistemose sukurti MBR galima pasinaudojus FDISK /mbr komanda.

MBR vieta diske

MBR yra 512 bitų dydžio įkrovos sektorius, tai yra pirmas sektorius iš particijom suskirstyto duomenų talpos įrenginio, tokio kaip kietasis diskas, atmintukas.

http://i.technet.microsoft.com/ee126177.b32036fb-132c-4061-8f90-b1c8d71c6793(en-us,WS.10).jpg

Kuo MBR aktualus kompiuterių saugumui ?

Master boot record virusai tai gana dažnai pasitaikanti virusų rūšis. Ši virusų rūšis pakeičia MBR su savo kodu. Kadangi MBR yra paleidžiamas kiekvieną kartą kompiuteriui pasileidžiant, ši virusų rūšis yra ypatingai pavojinga. MRB virusai į sistemą dažniausiai patenka per nešiojamas duomenų laikmenas, ankščiau per lankščiuosius diskelius, šiais laikais per USB atmintukus. Net jeigu ir nešiojama laikmena nėra „boot‘inė“, iš jos vistiek gali būti užkrėstas MBR.

BRAIN

Brain

Tai buvo pirmasis boot sector virusas pasirodęs 1986 metais.

Boot sector virusai daugiausiai plinta per nešiojamas laikmenas, piratinę programinę įrangą. Tokio tipo virusus antivirusinės programos sunkiai aptinka, nes jie pasileidžia dar prieš užsikraunant operacinei sistemai. Atstatyti sugadintus MBR jei naudojat senasias windows operacines sistemas galima pasinaudojant komanda fdisk/mbr. Jei naudojama windows operacinė sistema su ntfs failų sistema, reikia naudotis recovery konsole ir komanda fixmbr. Taip atstatomas boot sectorius ir kompiuteriu vėl galima sklandžiai naudotis. Jei naudojama unix, linux OS, mbr atstatyti reikia perrašyti GRUB arba LILO.