Locked History Actions

QR code

Žodis angliškai

QR code

QR kodas



  • QR kodo panaudojimas

QR kodas (liet. greito atsakymo kodas) yra matricinio brūkšninio kodo prekinis ženklas, suprojektuotas automobilių pramonei Japonijoje. Brūkšniniai kodai yra optinės kompiuteriu apdorojamos etiketės, pridėtos prie daiktų, kurios saugo informaciją, apie tą daiktą. Šis brūkšninis kodas buvo iš karto užpatentuotas. Dabar QR kodo sistema tapo populiari ne tik automobilių pramonėje, dėl jos greito išskaitomumo ir didesnės talpos palyginti su standartiniais UPC brūkšniniais kodais. Kodas susideda iš juodų modulių (kvadratinių taškų) išdėstytų kvadratiniame tinklelyje ant balto fono. Užkoduota informacija gali būti sudaryta iš keturių standartizuotų tipų duomenų (būdai) (skaitmeninių, raidinių skaitmeninių, baitų / dvejetainių, Kanji) arba praktiškai bet koks tam tikros apimties duomenų tipas. QR kodas yra perskaitomas vaizdo gavimo prietaiso, tokio kaip telefono kamera, ir algoritmiškai sudarytos programinės įrangos, kuri naudoja Reed-Solomon klaidos korekciją. Duomenys yra išrenkami iš horizontalių vertikalių atvaizdo komponentų. QR kodo panaudojimas įvairiose pramonės šakose šiandien gali keistis nuo produkto pasisekimo, produkto identifikavimo, dokumentų tvarkymo ir bendrų rinkodaros tikslų.

QR kodas buvo išrastas Japonijoje Toyota dukterinės įmonės Denso Wave 1994, kad galėtų stebėti transporto priemonių gamybą. Tai buvo suprojektuota, greitam komponentų peržiūrėjimui. Nuo to laiko, tai tapo vienu iš populiariausių dviejų dimensijų brūkšninių kodų tipų. Skirtingai nuo ankstesniojo vienos dimensijos brūkšninio kodo, kuris buvo suprojektuotas taip, kad duomenys būtų mechaniškai nuskaityti siauro šviesos spindulio, QR kodas yra priskiriamas kaip dviejų dimensijų skaitmeninis atvaizdas, nuskaitomas puslaidininkio atvaizdų jutiklio ir tada jo skaitmenine forma analizuojama užprogramuoto procesoriaus. Procesorius nustato trijų savitų kvadratų vietą atvaizdo kampuose ir panaudoja mažesnį kvadratą, esantį šalia ketvirto kampo, kad normalizuotų atvaizdą dydžį, padėtį ir žiūrėjimo kampą. Maži taškai tada verčiami į dvejetainius skaičius ir jų reikšmės tikrinamos klaidas taisančio kodo.

Iš pradžių suprojektuotas pramoniniam naudojimui, QR kodas paplito reklamos versle. Išmaniųjų telefonų vartotojai gali įdiegti aplikacijas su QR-kodiniu skaitytuvu, kuris gali perskaityti parodytą kodą ir paversti jį į internetinę nuorodą, nukreipiančią į kompanijos, parduotuvės internetinę svetainę, ar produkto, susieto su tuo kodu, specifinę informaciją. Nors pradžioje, naudotas sekti dalis automobilių gamyboje, QR kodai dabar yra naudojami daug platesniame diapazone, apimdami komercinį sekimą, pramogas ir transporto bilietus, produktų prekyboje ir produktų etikečių srityje.

QR kodai gali būti panaudoti Google Android operacinėse sistemose ir iOS prietaisuose (iPhone/iPod/iPad), taip pat naudojant Google Goggles, 3-sios kartos brūkšninio kodo skaitytuvuose, ir Nintendo 3DS. Naršyklė palaiko URI peradresavimą, kuris leidžia QR kodams nusiųsti metaduomenis į prietaise įrašytas aplikacijas. Apple operacinėse sistemose, QR kodo skaitytuvas nėra įdiegtas, bet yra galimybė parsisiūsti daugiau kaip penkiasdešimt mokamų ir nemokamų QR kodo skaitytuvo aplikacijų. Google Goggles yra pavyzdys vienos iš daugelio aplikacijų, kurios gali nuskaityti ir perduoti internetines nuorodas į iOS ir Android operacines sistemas.

QR kodai gali būti naudojami laikyti banko sąskaitos informaciją ar kreditinės kortelės informaciją, ar jie gali būti specialiai suprojektuotidarbui su tam tikromis apmokėjimų programomis.

QR kodai gali būti panaudoti, prisijungiant prie internetinės svetainės: QR kodas parodomas prisijungimo puslapyje kompiuterio ekrane ir kai registruotas vartotojas nuskanuoja jį su savo išmaniuoju telefonu, vartotojas automatiškai prijungiamas prie svetainės kompiuteryje. Autentifikacija įvykdydoma išmaniojo telefono, kuris susisiekia su serveriu. QR kodo prisijungimo metodas, pavadintas "Sesame", buvo išbandytas 2012 m. sausį.

Saugomų duomenų kiekis QR kode priklauso nuo duomenų tipo, versijos ir klaidų taisymo lygio. Didžiausios talpos yra 40-L versijos QR kodas.

Įvestis

Maksimalus simbolių skaičius

bits/char

Galimi simboliai

Tik skaičiai

7,089

3⅓

0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Skaičiai ir raidės

4,296

0–9, A–Z (tik didžiosios raidės), tarpas, $, %, *, +, -, ., /, :

Dvejetainiai baitai

2,953

8

ISO 8859-1

Kanji/kana

1,817

13

Shift JIS X 0208

1 lentelė: 40-L QR kodo talpos galimybės.

QR kodų pavyzdžiai:

{{attachment:1.jpg}}{{attachment:2.jpg}}{{attachment:3.jpg}}

Version 1 (21×21). Version 2 (25×25). Version 3 (29×29).

{{attachment:4.jpg}} {{attachment:5.jpg}}

Version 4 (33×33). Talpa: iki 50 simbolių. Version 10 (57×57). Talpa iki 174 simbolių.

{{attachment:6.jpg}}

Version 40 (177×177). Talpa: iki 1852 simbolių.

Klaidų taisymas

Kodiniai žodžiai yra 8 bitų ilgio ir naudoja Reed-Solomon klaidų korekcijos algoritmą su keturiais klaidų korekcijos lygmenimis. Kuo didesnis klaidos korekcijos lygmuo, tuo mažesnės talpos yra QR kodas. Klaidų korekcijos lygmenys:

· Lygmuo L (Žemas) 7 % slaptažodžių gali būti atkurti.

· Lygmens M (Vidutinis) 15 % slaptažodžių gali būti atkurti.

· Lygmuo Q (Kvartilinis) 25 % slaptažodžių gali būti atkurti.

· Lygmuo H (Aukštas) 30 % slaptažodžių gali būti atkurti.

Didesniuose QR koduose, žinutė yra suskaldyta į kelis kodinius Reed-Solomon blokus. Blokų dydis yra parenkamas taip, kiekviename bloke būtų ne daugiau kaip 15 klaidų. Kodiniai blokai tada yra sujungiami kartu taip, kad būtų padaroma kuo mažesnė žala kiekvienam QR simbolio blokui. Klaidos korekcijos dėka, galima sukurti artistiškus QR kodus, kurie vis dar nuskaitomi teisingai, bet turi savyje tyčines klaidas padarytas tam, kad QR kodai būtų patrauklūs žmogaus akiai. Tam tikslui, yra įtraukiamos spalvos, emblemos ir kitos ypatybės.

Kodavimas

Suformatuota informacija išsaugo du daiktus: klaidos korekcijos lygmenį ir kaukės šabloną panaudotą simboliui. Užmaskavimas yra panaudotas, kad panaikintų struktūrą duomenų rajone, kuri galėtų supainioti skaitytuvą. Tai gali dideli tušti rajonai ar klaidinančios ypatybės, kurios atrodo kaip orientavimosi žymės. Kaukės struktūra yra apibrėžta ant tinklelio, kuris yra kartojamas kol apima visą simbolį. Moduliai, atitinkantys tamsius kaukės rajonus, yra invertuoti. Suformatuota informacija yra apsaugota nuo klaidų su BCH kodu. Dvi užbaigtos kopijos yra įtrauktos į kiekvieną QR simbolį. Žinutės duomenys yra užkoduojami iš dešinės į kairę zigzaginėje struktūroje, kaip parodyta apačioje.

{{attachment:7.jpg}}

Suformatuotos informacijos reikšmės.

{{attachment:8.jpg}}

Žinutės išdėstymas QR simbolyje.

Keturių bitų indikatoriai yra panaudoti, kad išrinktų kodavimo būdą ir perduotų kitą informaciją. Būdų kodavimas gali būti sumaišytas kaip būtinas QR simbolio viduje.

{{attachment:9.jpg}}

Didesniame simbolyje išdėstyti blokai.

Keturių bitų indikatoriai yra panaudoti, kad išrinktų kodavimo būdą ir perduotų kitą informaciją. Būdų kodavimas gali būti sumaišytas kaip būtinas QR simbolio viduje.

Indikatorius

Reikšmė

0001

Numeric encoding (10 bits per 3 digits)

0010

Alphanumeric encoding (11 bits per 2 characters)

0100

Byte encoding (8 bits per character)

1000

Kanji encoding (13 bits per character)

0011

Structured append (used to split a message across multiple QR symbols)

0111

Extended Channel Interpretations (select alternate character set or encoding)

0101

FNC1 in first position

1001

FNC1 in second position

0000

End of message

2 lentelė: kodavimo metodai.

Po kiekvieno indikatoriaus, kuris parenka kodavimo metodą, eina laukas, kuris nusako kiek simbolių yra užkoduoti tame metode. Bitų skaičius lauke, priklauso nuo kodavimo ir simbolio versijos.

Kodavimas

Ver. 1–9

10–26

27–40

Skaitinis

10

12

14

Raidinis-skaitinis

9

11

13

Baitai

8

16

16

Kanji

8

10

12

3 lentelė: bitų skaičius lauke.

Raidinis skaitinis kodavimo būdas kaupia žinutę kompaktiškiau, negu baito būdas gali, bet negali sukaupti mažųjų raidžių ir turi tiktai apribotą pasirinkimą skyrybos ženklų, kurie yra pakankami daugumos tinklo adresų.

Kodas

Simbolis

Kodas

Simbolis

Kodas

Simbolis

Kodas

Simbolis

Kodas

Simbolis

00

0

09

9

18

I

27

R

36

SP

01

1

10

A

19

J

28

S

37

$

02

2

11

B

20

K

29

T

38

%

03

3

12

C

21

L

30

U

39

*

04

4

13

D

22

M

31

V

40

+

05

5

14

E

23

N

32

W

41

06

6

15

F

24

O

33

X

42

.

07

7

16

G

25

P

34

Y

43

/

08

8

17

H

26

Q

35

Z

44

:

4 lentelė: Raidinio skaitinio kodavimo būdo simbolių kodai.