Locked History Actions

aptitude

Komanda

aptitude

OS

Debian Linux


Apibūdinimas

aptitude – pagalbinė programa APT („Advanced Packaging Tools“ – programinių paketų Debian operacinėse sistemose diegimo, atnaujinimo ir trynimo įrankis) programai, kuri grafiškai atvaizduoja programų paketų sąrašus ir leidžia vartotojui interaktyviai juos valdyti. Ji turi lanksčią paieškos sistemą su daugybę šablonų.


Paaiškinimai

aptitude remiasi ncurses kompiuterine terminaline biblioteka, su kuria ji teikia sąsają, panašią į grafinę vartotojo sąsają (GUI). Be to, ji turi išplėstą komandinės eilutės sąsają. Nežiūrint į tai, kad aptitude yra paprasta vykdomoji programa, jos CLI funkcionalumas prilyginamas apt šeimos įrankiams (apt-get, apt-cache ir t.t.). aptitude taip pat emuliuoja daugumą apt-get komandinės eilutės parinkčių, kas leidžia jai vykdyti kai kurias šios komandos funkcijas.

aptitude buvo sukurta 1999 metais. Ji parašyta C++ programavimo kalba. Tuo metu buvo dvi kitos APT terminalinės sąsajos: dselect programa, kuri buvo naudojama Debian diegimui prieš atsirandant APT, ir console-apt programa, sukurta kaip dselect programos pakaitalas ateityje. aptitude buvo sukurta eksperimentams su daugiau objektiškai orientuota sąsaja, nei naudojama console-apt, tikintis, kad tai padės sukurti lankstesnę programą su naujomis galimybėmis.

Pirmasis viešas šios programos, kurios versija buvo 0.0.1, pristatymas įvyko 1999 metų lapkričio 18 dieną. Jos galimybės buvo gana ribotos: ji galėjo atvaizduoti galimų paketų sąrašus, bet negalėjo siųstis bei diegti išvardintus paketus. Su 0.0.4a versijos išleidimu šios bei kitos naudingos funkcijos buvo pridėtos, o pati programa įtraukta į Debian 2.2.

2000-aisiais metais vartotojo sąsajos modulis buvo perrašytas, bei sukurta nauja architektūra pasitelkiant libsigc++ biblioteką. Ši sąsaja tapo daug labiau panašesnė į GUI, nei buvo prieš tai. Ji turėjo tokias funkcijas, kaip išskleidžiamas ir iškylantis meniu. Pirmas oficialus aptitude leidimas su tokiais pakeitimas buvo pritaikytas 0.2.0 versijoje, o aptitude 0.2.11.1 buvo išleista su Debian 3.0. Pradedant Debian 4.0 versija, aptitude yra rekomenduojama programa paketų tvarkymui, instaliavimui, atnaujinimui ir sistemos atnaujinimams per konsolę.

aptitude paleidimui nereikalingos root (super vartotojo) teisės, tačiau rodomas „Become Root“ pranešimas kai tokios teisės būna reikalingos.

Atidarius programą, aptitude atvaizduoja galimų paketų sąrašą, per kurį galima judėti rodyklių pagalba, o atidarinėti paketus ar išskleisti punktus „Enter“ mygtuko pagalba. „Ctrl+T“ paspaudimu atsiranda priėjimas prie meniu, kurie išvardina visas programos galimybes ir šaukinius (angl. „shortcuts“). Pagrindiniai yra sekantys:

  • u – paketų sąrašų atnaujinimas (reikalauja root);
  • Shift+U – pažymėti kelis atnaujinamus paketus;
  • + – pažymėti pasirinktą paketą diegimui;
  • - – pažymėti pasirinktą paketą trynimui;
  • / - ieškoti sąrašuose;
  • g – peržiūrėti pakeitimus;
  • g antrą kartą – patvirtinti pakeitimus (reikalauja root)
  • q – išeiti iš programos


Pavyzdys

aptitude install nmap – Nmap paketo diegimas.

aptitude -f --with-recommends dist-upgrade – Linux distribucijos atnaujinimas, ignoruojant priklausomybių pranešimus.


Naudota literatūra

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Aptitude_(program)