5G cellular network
Fifth generation
5G
Penktoji karta
Apibrėžimas
5G (Fifth Generation) yra penktos kartos mobiliojo ryšio pavadinimo trumpinys, kuris pakeis dabartinius 3G ir 4G ryšius.
5G preliminarus greitis
Pirmoji ir svarbiausioji 5G įvedimo esmė – reikšmingas duomenų perdavimo spartos padidėjimas. Atliekant preliminarius bandymus buvo užregistruota 25,3 Gbit / s didžiausia vertė. Jei kalbėti apie realų greitį, kuris laukia įprastų vartotojų, tuomet galima pasakyti, kad 5G pasieks 10 Gbit / s. Tai reiškia, kad filmus su Full HD skyra galima atsisiųsti per kelias sekundes.
5G ryšio pranašumai prieš dabartines kartas
5G mobilaus ryšio tinklų atsiradimas žada tapti revoliucine naujove kuri pagreitins mūsų susisiekimą su internetu bet kurioje vietoje. Masyvi MIMO (daugkartinė įvestis, daugkartinė išvestis). Ši technologija apima kelių antenų naudojimą siųstuvuose. Tai yra spektro pajėgumo didinimo metodas, naudojant kelias antenas, kad būtų galima vienu metu perduoti ir priimti kelis RD signalus.
Nauji diapazonai. Šiandien LTE tinklai užima mažesnius nei 3,5 GHz dažnius. 5G standartai apima didesnių dažnių juostų naudojimą. Tai leis išvengti trukdžių, tačiau privers padidinti siųstuvų galią ir leis tankiau išdėstyti bazines stotis.
Vietos tinkle pasidalinimas (angl. „network slicing“). Tai technologinis sprendimas mobiliojo ryšio operatoriams leidžiantis instaliuoti izoliuotus tinklus, kurie bus skiri įvairioms technologinės sritims: daiktų internetui, plačiajuoščiam ryšiui pasiekti, vaizdo atvaizdavimui ir t.t. Taigi, šis mobilusis ryšys galės atlikti viską efektyviau nei dabartiniai tinklai bei turės papildomų funkcijų kurių negalėjo įgyvendinti dabartiniai tinklai.
D2D (Device-to-device). Įrenginiai, esantys netoliese, naudojantys 5G tinklą galės daug efektyviau keistis duomenimis.
Nors tikslių 5G parametrų kolkas nėra (2019-11-24), tačiau preliminarūs specifikacijų palyginimai egzistuoja:
Naudota literatūra
1. https://lt.wikipedia.org/wiki/5G
2. https://en.wikipedia.org/wiki/5G