Locked History Actions

Žodynas/I/Siūlymas

IPTV

INTERNET PROTOCOL TELEVISION


Apibrėžimas

IPTV yra telekomunikacinė sistema skirta transliuoti ir priimti televizinius signalus paketiniais tinklais, naudojant interneto protokolą (IP). Originalo kalba IPTV reiškia “Internet Protocol Television”.

Pirmą kartą terminas IPTV buvo paminėtas 1995 m. IPTV koncepcijos autoriai Judith Estrin ir Bill Carrico, kurie įkūrė „Precept Software“ įmonę ir rinkai pateikė programinę įrangą pavadintą „IP/TV“.

Lietuvoje IPTV technologiją pirmoji išbandė UAB „Penki kontinentai“, 1998 metais pradėjusi teikti šviesolaidinio interneto „Skynet“ paslaugas. 2001 metų vasario 14 dieną, panaudojant IPTV technologiją, pirmą kartą Lietuvoje per internetą buvo įgyvendinta tiesioginė transliacija iš Vilniaus profsąjungų kultūros rūmų, kur vyko „Techno Valentino“ šventė. Oficialiai leidimą transliuoti televiziją plačiajuosčio ryšio tinklais įmonė gavo 2006 metais. Nuo to laiko ji sėkmingai teikia IPTV paslaugas „Skynet“ naudotojams.

IPTV STANDARTAI

IPTV transliacijos gali vykti privačiuose tinkluose arba naudojant specialius vartus perduodamos ir į išorinius, plačiam vartotojų ratui prieinamus tinklus.

Kaip vartotojo imtuvas gali būti naudojamas asmeninis kompiuteris, bevielio ryšio telefonas bei įprasti televizijos imtuvai (panaudojant signalo keitiklį „Set – top – box“ IPTV technologija nėra susieta su konkrečiai vienu vaizdo kodavimo standartu, todėl gali būti jie įvairus : MPEG-2, MPEG-4, H.264, WMV, XviD, DivX.

IPTV struktūra

„Headend“ atsakingas už skaitmeninius kanalus ir jų transliavimą MPEG-2 formatu. „Middleware“ tai serveris leidžiantis mums naudotis IPTV turiniu, programų pasirinkimu. DB serveris čia saugomi duomenis apie abonementą ir jo aparatinę bei programinę būklę. Ugniasienė, kur IPTV operatoriai dirba su valdymo portalu. STB – galutinio vartotojo techninė įrangą atsakingą už kanalų kodavimą.

IPTV PRIEDĖLIAI

Šiuo metu priedėlių pasiūla yra milžiniška, vieni naudoja su paprastesne vartotojo aplinka, kiti naudoja sudėtingesnę vartotojo aplinka, bet turinčią daugiau galimybių. Šiuo metu TEO LT AB naudoja MOTOROLA firmos priedėlį.

Priedėlio valdymo sistema apima šiuos sprendimus: Vartotojų valdymą Produktų valdymą Turinio valdymą Sistemos valdymą Transakcijų apdorojimą

Taip pat galimybė operatoriui pasiūlyti dviejų tipų priedėlius: JAVA klientas HTML klientas

IPTV PRIVALUMAI/TRŪKUMAI/TAIKYMAS

Privalumai: Interaktyvumas yra svarbus faktorius naudoti IPTV, nes ryšys dvipusis: galima programos laikų tinklelio korekcija, paieška jame ir kt. Vartotojas gali pritaikyti televiziją savo poreikiams. Naudotis galimybe žiūrėti „Vaizdą vaizde“ – išsyk kelis kanalus ir kt. Transliacijos vykdomos visai kitu principu nei kitų tipų televizijų. Pavyzdžiui, palydovinė ar antžeminė televizija visus kanalus transliuoja vienu metu ir visiems vartotojams. Jokio skirtumo, ar vartotojai prisijungę, ar ne. IPTV transliuojami tik tie kanalai ir tik ten, kur jie pageidaujami: jei vartotojas šiuo metu nežiūri IPTV, tai transliacijos tinkle tam vartotojui nevykdomos. Ši savybė suteikia laisvės vartotojui pasirinkti, kokių kanalų jis nori, iš kokių tiekėjų pirkti paslaugas, mokėti tik tada, kai naudojamasi paslaugomis ir pan.

Trūkumai: IPTV reikalauja perdavimų realiu laiku todėl reikalingas spartus ryšys. Be to, IP protokolas jautrus vėlinimams, paketų praradimams, todėl esant nepakankamai ryšio kokybei, vaizdas gali trūkinėti, būti iškraipytas. Taip pat saugumo sprągos, kurios yra sprendžiamos ir šiai dienai. Minėtų trūkumų svarba mažėja tobulėjant technologijoms ir atsirandant galimybei vartotojus prijungti prie pasaulinio tinklo (Interneto) vis didesnės spartos ir patikimumo prieigos tinklais.

Taikymas: Nuotolinis mokymas Seminarų rengimas Vaizdo konferencijos Televizija

IPTV LIETUVOJE

Šiuo metu licencijos transliavimui išduotos šioms įmonėms: • UAB "Consilium optimum" • UAB „Roventa“ • UAB „ALPHA KOMUNIKACIJOS-2“ • UAB „Dokeda“ • UAB „Horda“ • UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ • L. Prušinsko IĮ „Kompiuterinis langas“ • UAB „Mikrovisatos TV“ • TEO LT, AB • UAB „Transteleservis“ • UAB „Telelanas“


Naudota literatūra

https://en.wikipedia.org/wiki/IPTV https://lt.wikipedia.org/wiki/IPTV http://www.skaitmenine.lt/lt/skaitmenine_tv_lietuvoje/per_ip_tinklus_iptv.html http://www.skynet.lt/naujienos/televizijos-praeitis-ir-ateitis---nuo-mechanines-iki-iptv-350816


CategoryŽodis