Locked History Actions

Administrator

Žodis angliškai

Administrator

Santrumpa

admin

Žodis Lietuviškai

Administratorius


Apibrėžimas

  • Administratoriaus naudotojas yra operacinės sistemos naudotojas turintis visas privilegijas, galintis daryti įvairius pakeitimus, kurie gali turėti įtakos ir kitiems vartotojams.


Paaiškinimai

Administratoriaus naudotojas gali keisti saugos parametrus, diegti programinę įrangą ir taip pat turi prieiga prie visų katalogų ir failų kompiuteryje. Taip pat gali pridėti arba panaikinti naują naudotoją suteigdamas atitinkamas privilegijas.

Terminas Administrator (admin) įprastai naudojamas įvairiose operacinėse sistemose kaip naudotojo vardas. Pavyzdžiui Linux operacinėse sistemose dažniausiai yra kuriamas administratoriaus naudotojas, kuriam yra suteikiamas šakninio naudotojo (angl. root) teisės arba dalinai.

attachment:pav12rg.gif

  • 1. pav. Linux administratorius iliustracija

Dažniau Administrator (admin) terminas yra sutinkamas Windows operacinėse sistemose. Diegant Windows operacinę sistemą (pvz.: Windows XP OS) yra reikalaujama suskurti kompiuterio naudotoją, kuris pagal nutylėjimą yra administratoriaus naudotojas, kuriuo galima visapusiškai valdyti kompiuterį: atlikti įvairias konfigūracijas, diegti programines įrangas. Windows kūrėjai kasdieniam kompiuterio darbui rekomenduoja naudoti standartinę, privilegijų limituotą naudotojo paskyrą. Tai suteikia didesnį saugumą, ypač, kai kompiuteriu naudojasi vaikai (2. pav.) Naujausios Windows operacinės sistemos tokios kaip Vista ar 7 jau turi naudotojo paskyros kontrolę (USC) , kuri iškart tiesiogiai neleidžia naudotis administratoriaus naudotojo privilegijomis, tuo tarpu yra reikalaujamas patvirtinimas ar net slaptažodis.

attachment:pav13rg.png

  • 2. pav. Administratoriaus ir standartinio naudotojo paskyros Windows 7 OS


Naudota literatūra

1. http://brajeshwar.com/2008/linux-root-power/

2. http://lt.wikibooks.org/wiki/Linux_%C5%BEaliems:_openSUSE/openSUSE_pagrindai

3. http://en.wikipedia.org/wiki/Superuser

4. https://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/ua_c_account_types.mspx?mfr=true

5. http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/usercpl_overview.mspx?mfr=true