Audio over IP

Žodis angliškai:

Audio over IP

Santrumpa:

AoIP

Žodis lietuviškai:

Garso siuntimas per IP tinklus


Apibrėžimas:

Garso siuntimas per IP tinklus (ang. audio over ip - AoIP) yra garso perdavimas tolimais atstumais ir jis naudojamas užtikrinti pakankamai aukštos kokybės garso perdavimą per tinklus, ypač tokius kaip internetas. Toks perdavimas seniau buvo naudojamas per ISDN servisus, tai yra tarptautinį skaitmeninio komunikacijų tinklo standartą, o dabartinės sistemos naudoja interneto protokolus.


Paaiškinimai

Garso srauto siuntimas užtikrinamas interneto protokolais. Tinklo lygmenyje paprastai yra naudojama IP versija 4, kadangi tai yra plačiausiai paplitęs tinklo lygmens protokolas. Taip pat turėtų būti palaikomas IP grupinis transliavimas (ang. multicast) ir, pagal ateities perspektyvas, rekomenduotina, kad būtų palaikoma IP versija 6. Tikro laiko transporto protokolas (ang. Realtime Transport Protocol - RTP) yra standartizuotas paketų formatas, kuris naudojamas siųsti garso srautui. Dažniausiai jis yra paremtas UDP protokolu, tačiau gali būti realizuotas ir TCP protokolu. UDP protokolas laikomas nepatikimu, tačiau jis užtikrina kur kas didesnę paketų spartą ir yra efektyvesnis metodas perduoti garsui per IP tinklus. UDP patikimumui padidinti yra reikalavimas, kad turi būti naudojamas kontrolinės sumos laukas, kas įprastai gali būti praleista. Tai, kad vienas ar keli paketai pasimes garso sraute gali būti kompensuota programiniu būdu, o metodas su TCP gali sukelti didelius vėlinimus garso siuntime, ypač, kai dirbama su dideliais srautais. UDP paketų kompensacijai ir tokiu būdu stabilumo padidinimui naudojama technika pavadinimu išankstinis klaidų taisymas (ang. Forward Error Correction - FEC). Naudojant programinį sprendimą FEC, RTP paremta UDP kartais turi didesnį prioritetą tinkle negu TCP paketai. Taip pat rekomenduojama realizuoti tikro laiko kontrolės protokolą (RTCP), kuris yra susietas su RTP protokolu ir ypač išskirti siuntėjo ataskaitos ir gavėjo ataskaitos pranešimus. Paketų siuntimui naudojamas ne tik IP adresas, tačiau ir prievado numeris tam, kad būtų atskirtos paslaugos. AoIP turėtų būti naudojami 5004 prievadas (RTP atveju) arba 5005 (RTCP atveju). Srautas turėtų būti išsiųstas ir gautas tuo pačiu prievadu.

Garso transliacija gali būti kelių skirtingų tipų ir tuo skiriasi panaudojimo sritys:

  1. Bekryptė, kuri neturi grįžtamojo kanalo (pavyzdys: srauto paskirstymas per palydovą).
  2. Dvikryptė, kur grįžtamasis garso ryšys yra siaurajuostis ir skirtas tik šiek tiek įsiterpti į paskirstymą (pavyzdys: koncertas, futbolo komentavimas).
  3. Dvikryptė, kur naudojamas dvikryptis garso siuntimas (pavyzdys: interviu, diskusijos).

Priežastys, kodėl verta naudoti garso siuntimą per IP tinklus:

Naudota literatūra:

  1. The Audio over IP. Instant Expert Guide
  2. Audio contribution over IP


CategoryŽodis

paskutinį kartą redaguota 2012-10-08 13:48:15 redaktoriaus RimasCiplinskas