Locked History Actions

BitTorrent

Žodis angliškai:

BitTorrent

Santrumpa:

BT

Žodis lietuviškai:

Apibrėžimas:

BitTorrent yra protokolas, kuriuo grindžiamas failų mainų principas lygiarangiuose (angl. peer-to-peer) tinkluose. Šio protokolo paskirtis – didelių duomenų kiekių paskirstymas per internetą. Pirmoji versija išleista 2001 metų liepos 2 dieną. Vidutiniškai BitTorrent turi daugiau vartotojų negu „Youtube“ ir „Facebook“ kartu sudėjus, bet kuriuo laiko momentu. BitTorrent protokolas suteikia galimybę siųstis tuo pat metu iš kelių šaltinių. Norint įkelti kokį nors failą ar aplanką į internetą, reikia sukurti torrent failą. Dauguma BitTorrent klientų turi šią funkciją. Rinkoje yra labai daug BitTorrent klientų ir jų dauguma yra nemokami. Vieni iš populeriausių klientų yra „μTorrent“, „BitComet“ ir „Transmission BitTorrent“ (Mac ir Linux operacinėms sistemoms). Interneto naršyklė „Opera“ taip pat palaiko BitTorrent protokolą.

bittorrent1.JPG

1 pav. „μTorrent“ programos pateikiama informacija apie konkretų torentą

Peer – BitTorrent vartotojas internete, prie kurio kiti vartotojai prisijungia ir atlieka duomenų mainus. Dažniausiai peer neturi viso failo, o tik kaikurias jo dalis. Leech – turi dvi reikšmes: 1) Vartotojas, kurio atsiųstų ir išsiųstų duomenų kiekio santykis yra mažesnis už 1 (angl. Share Ratio), t.y. vartotojas yra daugiau atsisiuntęs nei išsiuntęs; 2) Vartotojas, kuris neturi 100% siučiamų duomenų. Seed – vartotojas, kuris turi 100% duomenų ir yra prieinamas kitiems vartotojams, kad pastarieji galėtų iš jo siųstis.

bittorrent2.JPG

2 pav. Tracker sąrašas pateikiamas prie konkretaus torento

Tracer – serveris, kuris atlieka pirminį klientų priemimą ir renka informaciją apie klientus. Tracer tiesiogiai failų mainuose nedalyvauja.

Torrent failas talpina: 1) Tracer adresą; 2) Failų ar aplankų pirminius vardus; 3) Failų fragmentų dydį; 4) Informaciją apie sąryšį tarp fragmentų; 5) Failų sąrašus ir jų dydžius.

Duomenys, kuriuos aprašo torrent failas, yra dalinami į daug vienodo dydžio dalių (pvz.: 64kB, 128kB, 512KB, 1MB, 2MB ar 4MB). Dažniausiai, kuo dalis yra didesnė, tuo ir visas failas užims daiugiau vietos. Failai dažniausiai būna sudaryti iš kelių šimtų ar tukstančių dalių. Šias dalis galima platinti atsitiktine tvarka, taip optimizuojant duomenų mainų efektyvumą. Tuo pačiu metu atskiri fragmentai siunčiami iš skirtingų vartotojų, kurie tuo laiko momentu gali garantuoti geriausias perdavimo sąlygas. BitTorrent protokolas suteikia ypač geras sąlygas, perduodant didelės apimties failus, siuntimą galima stabdyti ir pratęsti. Fragmentas prarandamas, jei vartotojas iš kurio siunčiama atsijungia arba sustabdome siuntimą patys. Tokiu atveju, prarastasis fragmentas siunčiamas dar kartą, tik iš kito šaltinio arba yra laikinai praleidžiamas. Kontrolinės sumos funkciją atlieka hash.

Kristografinė hash funkcija yra algoritmas, kuris generuoja fiksuoto ilgio bitų eilutę, atitinkančią konkrečius duomenis. Kristografinis hash pasižymi tokiomis sąvybėmis: lengva apskaičiuoti hash reikšmę bet kokiam duomenų blokui; neįmanoma sugeneruoti kitų duomenų, kurie turi identišką hash; neįmanoma pakeisti duomenų, nepakeičiant hash reikšmės; neįmanoma rasti skirtingų duomenų, kurie turi tą patį hash. Net atlikus mažiausius duomenų pakeitimus, hash keičiasi drąstiškai. Yra labai daug kristografinio hash funkcijų. BitTorrent mainuose naudojama SHA-1 (angl. Secure Hash Algorithm 1) funkcija. Ši funkcija generuoja 160 bitų hash eilutę. Dažniausiai hash eilutė užrašoma šešioliktainiu formatu, pvz.: DE9F2C7FD25E1B3AFAD3E85A0BD17D9B100DB4B3.

bittorrent3.JPG

3 pav. Duomenų padalinimas į fragmentus ir hash eilutė

Siunčiant duomenis per BitTorrent protokolą, iškarto rezervuojama tiek vietos kietąjame diske, kiek pilnai atsiųsti duomenys užims. FTP protokolas realiuoju laiku įrašinėja duomenis į kietąjį diską. Pvz.: jei siunčiame filmą, naudodami FTP ir BitTorrent, nebaigtą siųsti filmą per FTP galime pradėti žiūrėti. Filmą iš BitTorrent galėsime žiūrėti, tik tada kai jis bus pilnai atsiųstas, nes jo sudedamieji fragmentai siunčiami ne iš eilės. Tačiau BitTorrent būdu platinami failai tampa prieinami, iškarto paleidus torrent failą. Patalpinti failą į FTP serverį gali užtrukti daug laiko, tačiau kai failas įkeltas, daugiau nereikia eikvoti savo interneto resursų (nebent serveris yra asmeninis).