Locked History Actions

Digital Rights Management

Žodis angliškai

Digital Rights Management

Santrumpa

DRM

Žodis Lietuviškai

Skaitmeninių teisių valdymas


Apibrėžimas

Skaitmeninių teisių valdymas (DRM) yra prieigos kontrolės technologijos, kurios gali būti naudojamos techninės įrangos gamintojų, leidėjų, autorių teisių turėtojų ir asmenų, norint apriboti skaitmeninio turinio ar prietaisų naudojimą. Terminas naudojamas apibūdinti bet kurią technologiją, kuri leidžia uždrausti nepageidaujamą skaitmeninio turinio naudojimą.


Paaiškinimai

Vienas iš pirmųjų DRM pavyzdžių buvo Turinio kodavimo sistema (CSS), panaudota užšifruoti DVD filmus. CSS naudojamas paprastas šifravimo algoritmas, reikalaujantis prietaisų gamintojų pasirašyti licencijų sutartis, kurios apriboja vaizdo grotuvo funkcijas, tokias kaip skaitmeniniai išėjimai, kurie gali būti panaudoti tam, kad būtų atkurtas aukštos kokybės vaizdo įrašas.

Microsoft Windows Vista operacinėje sistemoje yra programa, pavadinta Protected Media Path, kuri uždraudžia rodyti turinį, apsaugota DRM apsauga, jeigu kompiuteryje veikia licencijai nepasirašytos programos.

Europoje veikia Turinio apsaugos ir teisių valdymo (DVB-CPCM) sistema, kuri yra skirta kontroliuoti autorinėmis teisėmis saugomos medžiagos galutinį vartojimą.

Muzikiniai diskai su DRM sistema yra įprasti kompaktiniai diskai (CD), tai greičiau CD-ROM laikmena. Ant daugumo iš jų nėra CD logotipo, randamo ant tokių laikmenų, kurios laikosi standartų. Tokius muzikinius diskus gali groti ne visi CD grotuvai, o bandant tokį kompaktinį diską paleisti su Microsoft Windows operacine sistema galima tikėtis kompiuterio užlūžimo.

Elektroninės knygos, kurios skaitomos kompiuteryje ar e-knygų skaitytuvuose įprastai naudoja DRM apribojimus, kurie neleidžia atspausdinti ar pasidalinti e-knyga su kitais. Dažniausiai būna apribotas e-knygos panaudojimas tik su keliais įrenginiais, kai kurie leidėjai apskritai uždraudžia bet kokį kopijavimą ar spausdinimą.

Tačiau kokios bebūtų apsaugos, visada galima rasti išeitis. Viena iš jų – analoginė skylė (analog hole): tam, kad žiūrovas pamatytų filmą, skaitmeninis signalas turi būti paverstas analoginiu turinčiu video ir audio informaciją, kurią galima nukopijuoti kaip neturinčią DRM apsaugos. Kitaip sakant klausytojas gali paleisti groti audio failą ir tuo pat metu paleisti garso įrašymo programa, kuri leis išsaugoti laisvo formato failą.


Naudota literatūra

http://www.eff.org/issues/drm

http://arstechnica.com/apple/news/2006/07/drmhacks.ars

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management