Locked History Actions

File Allocation Table

File Allocation Table

FAT

Failų sistema


Apibrėžimas

Failų sistema skirta užtikrinti patikimą, greitą informacijos gavimą. Naudojama failų, laisvosios vietos, dislokacijai duomenų kaupikliuose, tokiose kaip diskeliai, kietieji diskai, flash atminties kortelėse, DVD, Blu-ray bei kitose kaupikliuose.


Paaiškinimai

FAT (File Allocation Table) – failų sistema sukurta 7 dešimtmečio pabaigoje. Taikoma operaciniuose sistemose tokiose kaip: DOS, Windows, MAC\OS, Linux. Panašiai kaip DOS, FAT pagrindus galima aptikti sistemose CP\M. Naudojamas failų, laisvosios vietos, dislokacijai duomenų kaupikliuose, tokiose kaip diskeliai, kietieji diskai, flash atminties kortelėse, DVD, Blu-ray bei kitose kaupikliuose. Svarbiausiu sistemos elementu yra lentelė informuojanti apie failų dislokaciją FAT particijoje. Nuo šios lentelės pavadinimo yra kilęs ir pats sistemos pavadinimas.

FAT tipai Tuo laiku kai duomenų kaupikliai nepasižymėjo turiu FAT struktūrai nereikėjo didelio bitų skaičiaus koduojant klasterio numerius. Didėjant kaupiklių dydžiui keitėsi FAT. Todėl dabar turim 4 FAT tipus. FAT12 FAT16 FAT32 EXFAT(FAT64) Pagrindiniu skirtumu tarp šių sistemų yra bitų skaičius, kuriu pagalba koduojami klasterių numeriai. Šį bitu skaičių galima pastebėti FAT pavadinime. FAT veikimas pagristas sektorių ir klasterių numeracija. Klasterio dydis priklauso nuo maksimalaus klasterio numerio, kuris savo ruožtu priklauso nuo FAT tipo. Tačiau toks apibrėžimas nėra tikslus nes kažkurie klasteriai yra priskiriami prie sisteminiu ir vartotojui nėra pasiekiami. Pasiekiamų klasterių skaičius kartu yra ir maksimaliu failų skaičiumi, kuri galima patalpinti particijoje. Pvz. FAT12 naudosim diskui kurio talpa 20MB – šis diskas turi 40960 sektorių iš ko sprendžiant klasteris turi talpinti 10 sektorių.

FAT privalumai ir trukumai FAT lentelė leidžia greitą vietos paieška failui ar sekančiai jo daliai, lengva failo dalių paieška. FAT trukumu yra tas, kad didelei patricijai klasteris irgi yra didelis, todėl didelio jo dalis lieka nepanaudota, įrašant arba ištrinant failus jie yra fragmentojami ( pasitaiko, kad fragmentai, sudarantis visumą gali būti nutolę vienas nuo kito) galvutės pozicijų pasikeitimas užima laiko. Kitas didelis trukumas yra tai, kad kiekvienas failo didžio pasikeitimas, rašymas, šalinimas, perkėlimas turi būti vaizduojami FAT lentelėje ( keičiamas FAT lentelės turinis), kas esant nekorektiškam kompiuterio funkcionavimui gali sukelti visos particijoje esančios informacijos praradimą.

FAT istorija Failų sistema FAT pirmą karta buvo panaudota rugpjūti 1980 metais, kartu su pirmąja QDOS, versija ( vėliau iš jos kilo PC-DOS ir MS-DOS). Pirmąją FAT versiją žymima FAT12. FAT12 turėjo daug trukumų. Nebuvo katalogų palaikymo. Klasterių adresai buvo tik 12 bitų, tai ribojo particijos dydį iki 2MB.

1983 Microsoft įvedė naują FAT versiją. Nauja failų sistema buvo sukurta atsižvelgiant į kietuosius diskus ir leisdavo katalogų kūrimą. Klasterių adresai pasiekė 16 bitų dydį. Esant 512 baitų klasterio didžiui galima buvo gauti 32MB terpę.

1996 FAT16 particijos dydis pasidarė mažas. Klasteris negalėjo būti didesnis nei 32KB kas leisdavo pasiekt tik 2GB particijos dydžio. Atsižvelgiant į tai Microsoft išleido FAT32 versiją. Tai leido adresuoti 268.435.438 klasterius. Tokio tipo particija galėjo turėti kelių TB didį, tačiau apribojimai Microsift ScanDisc programos nulėmė, kad klasterių kiekis sumažėjo iki 4.177.920 kas leido nuduoti 124.55GB didžio particijas. FAT32 yra naudojamas tokiose operacinėse sistemose kaip: Windows95, OS/2, Linux, FreeBSD, Mac OS

Dabar FAT yra išstumiamas NTFS, kuris yra produktyvesnis ir patikimesnis, tačiau ir jis turi trukumų būdingu FAT. Neatsižvelgiant į tai FAT paplitimas yra didelis, tai lėmė jo paprastumas ir prieinamumas. Šiuo metu FAT naudojamas diskuose su mažu turiu, flash atminties kortelėse, diskeliuose, USB, bei kitur kur dėl techninių galimybių neįmanoma integruoti kokybiškesnes sistemas.

Kartu su Windows Vista SP1 atsirado nauja failų sistema FAT64. Ši failų sistema yra specialiai skirta flash atminčiai.

fat.png

1 pav. FAT charakteristikos


Naudota literatūra

http://pl.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table


CategoryŽodis