Locked History Actions

Internetwork Packet Exchange

Žodis angliškai

Internetwork packet exchange

Santrumpa

IPX

Žodis Lietuviškai

Tarptinklinis paketų mainų protokolas


Apibrėžimas

Tarptinklinis paketų mainų protokolas Internetwork Packet Exchange (IPX) yra OSI modelis tinklo lygmens protokolas ir IPX / SPX protokolų stekas.


Paaiškinimai

IPX / SPX protokolų steką remia Novell 's NetWare tinklo operacinės sistemos. Dėl Netware populiarumo tik 1990m. IPX tapo populiarus interneto protokolas. IPX naudojimas mažėja, nes TCP / IP yra beveik universalus protokolas. Kompiuteriuose ir tinkluose, galima paleisti keletą tinklo protokolų, todėl beveik visos IPX svetainės bus rodomos ir per TCP / IP. 1998 pabaigoje atsiradus NetWare 5 versijai galima rasti Novell produktų be IPX protokolo.

Vieta OSI lygmenyje:

IPX yra trečio OSI modelio lygmens tinklo protokolas skirtas maršrutizuoti duomenų paketus tarp tinklų. Jis veikia besujungiminių datagramų siuntimų principu (tuo jis panašus į UDP). 1 lentelėje pateiktas IPX paketo formatas.

  • 1 lentelė. IPX paketo formatas

Kontrolinė suma (16 bitų)

Paketo ilgis oktetais

Transporto kontrolė/Paketo tipas

Gavėjo tinklo numeris (4 baitai)

Gavėjo kompiuterio numeris (6 baitai)

Soket'as gavėjo kompiuteryje (4 baitai)

Siuntėjo tinklo numeris (4 baitai)

Siuntėjo kompiuterio numeris (6 baitai)

Soket'as siuntėjo kompiuteryje (4 baitai)

Duomenys

Adresavimas

  • Kaip ir visuose tinkluose, Novell IPX tinkle kompiuterio adresas privalo būti unikalus. IPX tinklo adresas yra užrašomas šešioliktaine forma ir yra sudarytas iš dviejų dalių: tinklo adreso ir kompiuterio adreso. Loginiams tinklams priskirtas unikalus 32 bitų šešioliktainis adresas nuo 0x1 - 0xFFFFFFFE, kurį priskiria tinklo administratorius. Hostas turi 48 bitų mazgo adresą, kuris pagal nutylėjimą yra tinklo sąsajos kortelės MACadresas. Unikalaus identifikatoriaus sukūrimui mazgo adresas pridedamas prie tinklo adreso.

Maršrutizavimas

  • IPX naudoja dinaminį kelio vektorių protokolą (angl. Routing Information Protocol [RIP]) arba sujungimų būsenos maršrutizavimo protokolą (angl. NetWare Link-State Protocol [NLSP]). IPX RIP yra pats seniausias IPX protokolas, tačiau dažniau naudojamas yra NLSP.

Globalaus tinklo sukūrimas

  • Vietiniai tinklai gali būti apjungti sukuriant domeną, o apjungus domenus gaunamas globalus tinklas. Tai įgyvendinama taip: maršrutizatorius paima tam tikrą informaciją iš aplinkinių maršrutizatorių apie jų tinklus ir prideda informaciją apie tinklą, kuriame jis pats yra. Naudojant minėtą informaciją yra suformuojamas sujungimo būsenos paketas (angl. Link-State packet), kuris apibūdina artimiausius tinklo mazgus. Visi LSP sukurti visų maršrutizatorių vietiniame tinkle sukuria vietinio tinklo sujungimo būsenų duomenų bazę. Kiekvienas maršrutizavimo tinklas yra apibūdinamas dviemis 32 bitų skaičių poromis: tinklo adresu ir kauke.

Panašumai į IP

  • IPX tinklo adresas yra identiškas tinklo dalies IP adresui. Mazgo adresas, turi tą pačią reikšmę kaip IP adreso tinklo kaukės. Kadangi mazgo adresas paprastai yra identiškas tinklo adapterio MAC adresui, ARP nėra būtinas. Maršrutizavimo, įrašai IPX maršrutizavimo lentelėje yra panašus į IP maršrutizavimo lentelės. Maršrutizavimas atliekamas pagal tinklo adresą. Į kitą maršrutizatorių kelias nurodomas tokiu pačiu būdu kaip IP adresacijoje.

IPX per Ethernet

IPX gali būti perduodamas per Ethernet, naudojant vieną iš 4 inkapsuliacijos tipų:

• 802,3 (raw) yra naudojamas tradicinių sistemų ir apima IPX duomenis iš karto po 802,3 kadro antraštės. Paketai prasideda gavėjo Ethernet adresu (6 baitai), tuomet seka siuntėjo Ethernet adresas (6 baitai), kadro ilgis (2 baitai) ir IPX duomenys. IPX duomenys visada prasideda dviem 0xFF baitais (Kontrolinė suma), ir tai naudojama atskirti šio tipo IPX Inkapsuliacijai nuo kitų dviejų tipų.

• 802,2 (Novell) sudaro 802,3 kadro antraštė (gavėjas, siuntėjas, ilgis), po to LLC antraštės (3 baitai - 0xE0, 0xE0, 0x03) ir IPX duomenys. LLC antraštės 0xE0 sritis skirta "Novell" protokolui.

• 802,2 (SNAP) sudaro 802,3 rėmelio antraštės, LLC antraštės (3 baitai - 0xAA, 0xAA, 0x03), SNAP antraštės (5 baitų - 0x00, 0x00, 0x00, 0x81, 0x37) ir IPX duomenys. LLC antraštės 0xAA sritis skirta "SNAP" protokolui. Pirmieji trys baitai SNAP antraštės yra skirti OUI, sekantys 2 baitai IPX EtherType.

• Ethernet II sudaro Ethernet II kadro antraštę (siuntėjas, gavėjas, EtherType) po to seka IPX duomenys.


Naudota literatūra

http://en.wikipedia.org/wiki/IPX

http://www.pulsewan.com/data101/pdfs/netwarep.pdf

http://www.rhyshaden.com/ipx.htm

http://www.protocols.com/pbook/novel.htm#IPX