Locked History Actions

Limited User Account

Žodis angliškai

Limited User Account

Santrumpa

LUA

Žodis Lietuviškai

Ribotų privilegijų naudotojas


Apibrėžimas

  • Ribotų privilegijų naudotojas yra operacinės sistemos naudotojas turintis ribotas kompiuterio naudojimosi teise t. y. įprastai neturi prieigos prie kompiuterio konfigūracijos, negali redaguoti ar ištrinti svarbius kompiuterio failus.


Paaiškinimai

Terminas – ribotų privilegijų naudotojas (angl. limited user account) dar gali būti sutinkamas kaip paprastasis ae standartinis naudotojas (standart user account). Paprastai ribotų privilegijų naudotojas negali savo nuožiūra diegti programines įrangas ar atvirkščiai, gali tiesiog naudotis tomis programomis, kurios jau yra įdiegtos ir turi prieiga prie jų. Taip pat turi prieiga prie savo katalogų ar failų. Tam tikrame administratoriaus išskirtame kataloge gali kaupti duomenis, juos redaguoti ar net ištrinti, ko negali padaryti su kitų naudotojų duomenimis ar galiausiai su kompiuterio sisteminiais failais. Naudotojas turi teisę keisti prieigos savo slaptažodį, tačiau negali keisti naudotojo vardo ar sau skirtų privilegijų. Pastarąjį darbą gali atlikti tik tais administratoriaus naudotojas (šakninis naudotojas) turintis visas kompiuterio teises.

attachment:pav14rg.jpg

  • 1. pav. Ribotų privilegijų naudotojo kūrimas Windows XP OS

Windows OS kūrėjai rekomenduoja tūrėti ne tik administratoriaus , bet ir standartinį, ribotų privilegijų naudotoją (5. pav.) Pastarasis naudotojas suteikia saugumo kompiuteriui atliekant nepgalvotus pakeitimus, tokius kaip failo trynimas, kuris yra būtinas operacinės sistemos veikimui. Norint atlikti pakeitimus, kurie turės įtakos kitiems kompiuterio naudotojams ar net visam kompiuteriui, patvirtinimui yra būtinas administratoriaus slaptažodis. Tai puiki apsauga nuo vaikų, o Unix operacinių sistemų administratoriams yra labai patogu sukurti standartinius naudotojus suteikiant atitinkamas kompiuterio ar serverio privilegijas (2. pav.)

attachment:pav15rg.gif

  • 2. pav. Unix teisių nustatymo metodas


Naudota literatūra

1. http://lt.wikibooks.org/wiki/Linux_%C5%BEaliems:_openSUSE/openSUSE_pagrindai

2. http://www.prevx.com/blog/83/Is-Limited-User-Account-enough-Not-really.html

3. https://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/ua_c_account_types.mspx?mfr=true

4. http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/Why-use-a-standard-user-account-instead-of-an-administrator-account

5. http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/usercpl_overview.mspx?mfr=true