Locked History Actions

Mac OS X security

Mac OS X security

Mac OS X saugumas


Mac OS X yra operacinė sistema (OS), skirta Apple Computer firmos gaminamiems kompiuteriams, vadinamiems Macintosh (Mac). Tai vieninteliai kompiuteriai, kuriuose naudojama ši operacinė sistema. Mac OS X išleista 2001 m., kai Apple, nusipirkusi NeXT įmonę, jos gamintų NextStep ir OpenStep sistemų pagrindu sukūrė iš principo naują operacinę sistemą savo kompiuteriams. Ši operacinė sistema pakeitė ankstesnes Mac operacines sistemas (9-os ir ankstesnių versijų Mac OS). Mac OS X sukurta UNIX, visų pirma – FreeBSD pagrindu. Grafinė aplinka sukurta, remiantis PostScript ir OpenStep.


MAC OS X ATNAUJINIMAI

Paprastai pirmieji atnaujinimai „Mac OS X“ versijoms pasirodo per pirmąsias 3 — 4 savaites po oficialaus pristatymo („Windows“ vartotojai turi laukti apie metus, kol išleidžiami tokie rinkiniai). „Mac OS X“ atnaujinimai išsprendžia daugybę problemų naudojantis „Time Machine“ — automatizuota rezervinių kopijų programa, „Finder“ — aplankų tvarkyklė, „Mail“ — elektroninio pašto programa, „iCal“ — modernizuota kalendoriaus programa, įvairiais žaidimais, tinkline programine įranga, grafinių elementų atvaizdavimu ir t.t. Taip pat, atsižvelgiant į „Mac“ vartotojų prašymus kuriamos įvairios kosmetinės pataisos.

Pirmuosiuose atnaujinimų rinkiniuose taisomos svarbiausios kritinės pataisos (OS nestabilumas, ugniasienės, aplankų tvarkyklės trūkumai ir pan.). Paskutiniu metu, „Apple“ kompanija taip pat nemažai dėmesio skiria kurdama įvairius atnaujinimus programų suderinamumui, skirtingose OS (dažniausiai „Windows“). Tačiau reikia pažymėti, jog didžioji dalis problemų kyla dėl kitų gamintojų programinės įrangos (net ir su stambių gamintojų kaip „Adobe“, „Microsoft“ programine įranga).

MAC OS X TE

Pagal gamintojo nustatymus „Mac OS X“ ugniasienė nenaudoja įvairiaspalvių perspspėjimų, neskirsto įeinančio/išeinančio srauto pagal tam tikras taisykles, nenaudoja garsinių signalų bei šiaip stokoja įvairios indikacijos, kuri įspėtų vartotoją apie grėsmes. Ugniasienė veikia ramiai ir stebi įeinantį srautą visą informaciją įrašinėdama į failus.

„Mac OS X“ ugniasienė nestebi išeinančio srauto. Jei mazge vyks kenkėjiškas procesas, kuris bandys atakuoti ar užkrėti kitus mazgus esančus tame pačiame tinkle, OS X ugniasienė sukonfiguruota pagal išankstinius nustatymus, nesiims jokių veiksmų.

Nuo „Mac OS Tiger“, „Apple“ tarpsegmentinis ekranas pasipildė trimis funkcijomis, kurias gali konfiguruoti pats vartotojas. Pirma, vartotojas gali sukurti aplanką į kurį yra surašomi, ne visi įeinantys duomenys, o tik bandymai įsiskverbti į tinklą ar mazgą. Antra, galima aktyvuoti „slaptąjį rėžimą“. Įsiaužliai dažnai pažeidžiamus mazgus randa skanuodami visus tinklo prievadus. Jei mazgas atsako, jis yra potencialus piktavalių taikinys. „Slaptasis rėžimas“ liepia mazgui neatsakinėti į nepažįstamas užklausas. Trečioji funkcija TE liepia neatsakinėti į UDP (angl. User Datagram Protocol) srauto pranešimus. Kaip šis nustatymas užtikrins mazgo saugumą, priklauso ir nuo vartotojo supratimo apie tinklo saugumą.

MAC OS ANTIVIRUSAI

„Mac OS“ yra sukurta daugiau nei šimtas žinomų kenkėjiškų programų, kurių dauguma yra parašyta ankstesnioms versijoms, o ne dabartinėms „Mac OS X“. Taip yra todėl, kad piktavalams kurti kenkėjiškas programas nedominuojančiai OS yra finansiškai nenaudinga. Tad vidutiniam vartotojui antivirusinių programų diegti nėra būtina. Pirmiausia, jos trukdys darbui, antra dėl gana menko efektyvumo (optimistiniais paskaičiavimais antivirusinės programos aptinka 85-95 proc. žinomų kenkėjų), jų diegti neapsimoka. Antivirusinės programos gali prireikti tik užsiimant rizikinga veikla internete. Vis tik norint užbėgti piktavaliams į priekį, „Apple“ koorporacija drąsina vartotojus naudoti vieną iš „Intego VirusBarrier X5“, „McAfee VirusScan for Mac“ arba „Symantec Norton Anti-Virus 11 for Macintosh“ antivirusinių programų ne dėl esančių grėsmių, o dėl galimų pasikėsinimų. Piktavaliai rašydami kenkėjiškas programas daro prielaidą, jog vartotojų OS nenaudoja antivirusinių programų. Įdiegus šias programas kenkėjams jos būtų papildoma kliūtis.

Antivirusines programas rekomenduojama naudoti, jei lygiagrečiai „Apple“ bus įdiegta kita ar virtuali OS. Tada reikėtų vartoti tos OS antivirusines programas.


1. Ką atneš Mac OS X Leopard?. http://applezone.blogas.lt/214553/ka-atnes-mac-os-x-leopard.html

2. Mac OS X Firewall. http://www.macworld.com/article/50998/2006/05/osxfirewall.html

3. Should Mac Users Run Antivirus Software?. http://db.tidbits.com/article/9511


CategoryŽodis