Locked History Actions

Mail Exchanger

Mail Exchanger

MX

Pašto serveris


Apibrėžimas

Pašto serverio įrašas (MX įrašas) yra vienas iš DNS vardų sistemos įrašas, kuriame nurodomas pašto serveris, atsakingas už duoto domeno elektroninio pašto priėmimą, bei prioriteto reikšmė, skirta serverių eilės sudarymui tuo atveju, kai MX įraše nurodyti keli serveriai. MX įrašai nusako elektroninio pašto maršrutizavimą naudojant SMTP protokolą.


Paaiškinimai

Pašto serverio įrašas (MX įrašas) yra vienas iš DNS vardų sistemos įrašas, kuriame nurodomas pašto serveris, atsakingas už duoto domeno elektroninio pašto priėmimą, bei prioriteto reikšmė, skirta serverių eilės sudarymui tuo atveju, kai MX įraše nurodyti keli serveriai. MX įrašai nusako elektroninio pašto maršrutizavimą naudojant SMTP protokolą.

Tam, kad būtų išsiųsta ektroninio pašto žinutė, serveris-siuntėjas siunčia DNS užklausą, kuria užklausiami gavėjo domeno (tos el. pašto adreso dalies, einančios po „@“ ženklo) MX įrašai. Po šios ušklausos yra gaunamas pašto serverių, priimančių duoto domeno el. paštą, pavadinimų sąrašas. Šiame sąraše taip pat nurodomas serverių prioriteto vertės. Gavęs serverių sąrašą, serveris-siuntėjas bando užmegzti SMTP ryšį su vienu iš serverių, pradedant nuo serverio, kurio prioriteto vertė yra mažiausia. Patikimam el. pašto žinučių persiuntimui, serveris-siuntėjas privalo bandyt užmegzt ryšį, o nepavykus pakartot ryšio užmezgimo bandymą, su visais sąraše esančiais serveriais. Elektroninio pašto žinutė yra išsiunčiama pirmam serveriui, su kuriuo pavyksta užmegzti ryšį.

MX įrašuose pirmesni laikomi tie serveriai, kurių prioriteto reikšmė yra mažesnė. Tai siejama su atstumu: pirmumas teikiamas mažesniam atstumui.

Jei sąraše yra daugiau nei vienas priimantis serveris su vienodu prioritetu, serveris-siuntėjas privalo pabandyt užmegzt ryšį su kiekvienu iš jų pieš bandant sujungimą su kitais, aukštesnę prioriteto reikšme turinčiais serveriais. Bet esant keliem serveriam su vienodais prioritetais, reikia pasirinkti į kurį iš šių serverių kreiptis pirmiausia. Tokiu atveju serveris-siuntėjas išrykiuoja šiuos serverius atsitiktine tvarka. Tokiu būdu kartu gali būti balansuojama priimančių serverių apkrova.
Priimtiniausias serveris dažnai būna vienintelis, kuris „žino“, kaip pristatyti el. paštą į adresato pašto dėžutę. Kiti serveriai, t.y. tie, kurių prioriteto reikšmė yra didesnė, kitaip dar vadinami atsarginiais arba pagalbiniais MX, laiko el. pašto žinutes eilėje tol, kol pagrindinis (priimtiniausias) serveris tampa pasiekiamas. Jei abu serveriai yra pasiekiami ir sujungti tarpusavyje, atsarginis MX tik trumpam įdeda žinutę į eilę ir iškart persiunčia ją pagrindiniam MX. Atsarginiai MX veikia kaip saugojimo ir persiuntimo pašto serveriai. Sprendimas neišsiųstų žinučių eiles sudaryti atsarginiuose MX, o ne siuntėjo serveryje, paremtas tuo, kad atsargniai MX apie pagrindinio MX serverio pasiekiamumą sužino daug greičiau, nei serveris-siuntėjas. Pastarasis sužinos apie pagrindinio MX atsistatymą tik po sekančio bandymos susijungt, kas gali užtrukti nuo kelių minučių iki kelių dienų, priklausomai nuo serverio-siuntėjo pakartotinių susiungimų grafiko.

Atsarginiai MX nenaudojami kaip pagrindiniai MX dėl įvairių priežasčių. Dažnai pasitaikančios yra šios:·

  • atsarginis serveris gali priklausyti kitai organizacijai; ·
  • jis neturi tiesioginio priėjimo prie pagrindinės pašto talpyklos; ·
  • srautas per atsarginį serverį yra brangesnis; ·
  • atsarginio serverio pralaidumas mažesnis.

Dažnai klaidingai manoma, kad MX prioritetų sistema skirta padidinti sėkmingo el. pašto pristatymo tikimybę. Bet šis privalumas gali pasireikšt tik turint daugiau nei vieną serverį su vienodu prioritetu, nes esant skirtingiem prioritetam kaikurie serveriai turi būti patikrinti pirmiausiai, dėl ko atsiranda tam tikras apkrovos padidėjimas. Kita klaidinga MX prioritetų sistemos interpretacija, kad tai yra pakartotino susijungimo bandymo priemonė, esant serverio perkrovai. Ši sistema gali būti panaudota tokiam tikslui, tačiau tai būtų blogo resursų panaudojimo pavyzdys, nes toks sprendimas dar labaiu padidina apkrovą ir pilnai neišnaudoja turimos įrangos. Vienodų prioritetų priskyrimas visiem serveriams suteiks didesnę naudą ir padės išvengt serverio perkrovos.

MX įrašo formatas:
[name] [ttl] IN MX [preference] [host]

  • name – domenas;
    ttl – gyvavimo laikas (dažniausiai šis laukas paliekamas tusčias);
    preference – prioritetas;
    host – priimantis pašto serveris.

Pavyzdys:
wikipedia.org. IN MX 50 lists.wikimedia.org.
wikipedia.org. IN MX 10 mchenry.wikimedia.org.


Naudota literatūra

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/MX_record

  2. http://info.nic.ru/st/8/out_265.shtml

  3. http://www.ph4.ru/domain_dns.ph4#MX



CategoryŽodis