Locked History Actions

Proxy server

Žodis angliškai:

Proxy server

Santrumpa:

Proxy server

Žodis lietuviškai:

Įgaliotasis serveris

Apibrėžimas:

Proxy serveris yra tarpinis serveris tarp asmeninio kompiuterio ir svetainės, kurią norima pasiekti, serverio. Proxy serveriai yra kelių tipų:

• Visiškai anoniminiai ("elite" arba "high anonymous"). Taip sukonfigūruoti proxy serveriai ne tik paslepia vartotojo IP adresą, bet ir neperduoda parametrų, iš kurių galima nustatyti, kad tai proxy serveris. Svetainių administratoriams jie atrodo kaip eiliniai vartotojai (nebent jiems yra žinomi tų proxy serverių IP ar www adresai).

• Anoniminiai ("anonymous") - jie taip pat paslepia vartotojo tikrą IP adresą, bet naršant per juos yra paliekami proxy serveriams būdingi pėdsakai, tad svetainių administratoriams lengva nustatyti, kad šis lankytojas atėjo per proxy. Tai nėra kažkas blogai, tačiau kai kurie administratoriai blokuoja prieigą per proxy.

• Skaidrūs ("transparent") - jie nėra anonimiški: ne tik palieka proxy pėdsakus, bet ir perduoda tikrą IP adresą. Tokie proxy serveriai netinka saugiam anoniminiam naršymui. Jie paprastai naudojami tik naršymui pagreitinti.

Pagal funkcionalumą ir paskirtį proxy serveriai skirstomi į :

• HTTP proxy - šie proxy serveriai perduoda tik http protokolo duomenis, tad tinka tik WEB tinklalapiams naršyti.

• Socks proxy - tai proxy perduodantys ne tik http protokolo duomenis, bet ir kitų protokolų. Šie proxy gali būti jungiami į proxy serverių grandinę. Socks proxy dažniausiai nėra prieinami viešam naudojimui.

• WEB proxy - šie proxy serveriai veikia per interneto tinklalapį. WEB serveryje paleidžiamas tam tikras php arba asp skriptas, kuris ir atlieka proxy serverio vaidmenį. Tokie proxy turi daug trūkumų, dažniausiai neleidžia perduoti formų duomenų, blokuoja javascript skriptus, nesupranta rėmelių, atidaro papildomus langus ir meta reklaminius „banerius“.

Proxy serveriais galima naudotis keliais būdais:

• Keičiant naršyklės nustatymus (proxy serveriai randami iš internete publikuojamų sąrašų). Naudojant specialias programas.

• Naršant per internetinius tinklapius, kurie teikia anoniminio naršymo paslaugą.

Tinklapiai, kurie leidžia naršyti per proxy serverį, dažniausiai naudoja įvairius populiarius skriptus, kurių daugelis yra nemokami, pvz., CGIProxy, PHProxy, ir kt. Taigi tam, kad būtų galima anonimiškai naršyti per tokius tinklapius, nereikia instaliuoti jokių įtartinų programų ar keisti naršyklės nustatymų - užtenka tiesiog įvesti norimą adresą ir pasirinkti bet kokį serverį arba naudotis atsitiktinai parinktu serveriu.

Proxy ir legalumas

Naudotis proxy serveriais legaliais tikslais nėra draudžiama. Jei proxy serverio savininkas pats sudaro galimybes bet kuriam vartotojui naršyti per jo serverį, toks serveris yra atviras viešam naudojimui. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad visi serveriai, taip pat ir proxy, dažniausiai kaupia duomenis apie visus apsilankymus, todėl neverta daryti nieko neteisėto. Dažniausiai proxy serveriai naudojami apeiti įvairius apribojimus mokyklose, darbovietėse, nesivarginti dėl prieigos blokavimo IP adresui ar geografiniam regionui ir kitais atvejais, kai prisireikia kito IP adreso.

Naudota literatūra:

1. http://proxy.org/

2. http://www.whatismyip.com/faq/what-is-a-proxy.asp

3. http://windows.microsoft.com/is-IS/windows-vista/What-is-a-proxy-server

4. http://proxy.uzeik.net/lt.php

5. http://ik.su.lt/~grazvis/komp_sistemos/?%C4%AEdom%C5%ABs%26nbsp%3Bskaitiniai:Proxy_serveriai