Locked History Actions

Rivest-Shamir-Adleman

Žodis angliškai

Rivest-Shamir-Adleman

Santrumpa

RSA

Žodis Lietuviškai

Rivestas-Shamiras-Adlemanas


Apibrėžimas

RSA – tai yra viešojo rakto šifravimo algoritmas, kurios algoritmą 1977 metais sukūrė ir pirmą kartą aprašė Ronald Rivest, Adi Shamir ir Leonard Adleman.


Paaiškinimai

Tai yra asimetrinis algoritmas ir pirmas žinomas algoritmas tinkamas pasirašinėti, taip pat šifravimui. RSA yra plačiai naudojamas elektroninės komercijos protokoluose ir yra saugus, nors ir naudoja pakankamai ilgus raktus. Clifford Cocks, britų matematikas, dirbantis jungtinės karalystės agentūroje GCHQ, aprašė lygiareikšmę sistemą RSA sistemai vidaus dokumentuose 1973m, tačiau atsižvelgiant į palyginti brangius kompiuterių įgyvendinimo poreikius tuo metu, tai buvo sugalvota iš smalsumo ir kiek viešai žinoma, niekad nebuvo naudojama. Tačiau jo atradimas nebuvo viešai atskleistas iki 1997m. dėl to Rivest, Shamir ir Adleman laikomi šio algoritmo sukūrėjais, nepriklausomais nuo Clifford Cocks. RSA algoritmas pirmą kartą viešai aprašytas 1978m, Ron Rivest, Adi Shamir, and Leonard Adleman iš MIT, kaip minėta anksčiau, jų pavardžių inicialai ir sudaro pavadinimą. JAV suteikė patentą MIT už „Kriptografinė komunikacijos sistema ir metodas“, kuriame ir naudojamas algoritmas 1983m. Patentas turėjo nustoti galioti 2000m. rugsėjo 21d. (patento galiojimo laikas buvo 17m.) RSA algoritmas apima tris pakopas: raktų parinkimą, šifravimą ir dešifravimą.

Raktų parinkimas:

RSA apima viešą raktą ir privatų raktą. Viešas raktas visiems žinomas ir naudojamas šifruoti žinutes. Žinutes užšifruotas su viešu raktu galima iššifruoti tik naudojant privatų raktą. RSA raktai generuojami taip: 1. parenkami du skirtingi pirminiai skaičiai p ir q (jie turi būti pakankamai ilgi) ir p nelygu q Dėl saugumo sveikieji skaičiai p ir q turi būti parinkti pastovūs atsitiktinės atrankos būdu ir turėtų būti panašaus bitų ilgio. Pirminiai skaičiai efektyviai gali būti parenkami naudojant pirmykštį testą. 2. įvertinant, kad n=pq n yra naudojamas kaip tiek viešojo ir privataus raktų modulis. 3. įvertinant, kad φ(pq) = (p − 1)(q − 1).. (φ is Euler's totient function) 4. parenkamas natūralusis skaičius e, e=eA taip, kad jis būtų santykinai pirminis su , t.y. . 5. naudojantis Euklido algoritmu surandame skaičių d=dA, kad būtų . 6. Sudarome raktus: viešajį ir privatųjį .

Šifravimas/dešifravimas

Pranešimai, kuriuos norime siųsti yra aibės skaičiai. Šifravimas apibėžtas lygybe:

C- pranešimo M šifras C ( M yra skaičius iš aibės , tad M<n)

Dešifravimo algoritmas visiškai toks pat kaip ir šifravimo:


Naudota literatūra

1. http://lt.wikipedia.org/wiki/RSA 2. http://ik.ku.lt/lessons/konspekt/tinklai/18_04_cryptography.htm 3. http://en.wikipedia.org/wiki/RSA


CategoryŽodis