Locked History Actions

Storage Area Network

Žodis angliškai:

Storage Area Network

Santrumpa:

SAN

Žodis lietuviškai:

Duomenų saugojimo tinklas

Apibrėžimas:

""Duomenų saugojimo tinklas"" (angl. Storage Area Network, SAN) - architektūrinis sprendimas prijungti išorinius atminties įrenginius, tokius kaip diskiniai masyvai, juostinės bibliotekos, optiniai įrenginiai, prie serverių tokiu būdu, kad operacinė sistema galėtų atpažinti prijungtus išteklius kaip vietos. Nepaisant to, kad kainos ir sudėtingumas tokių sistemų nuolat mažėja, nuo 2007m. duomenų saugojimo tinklas lieka retenybė, už ribu didelių įmonių.

SAN pasižymi taip vadinamojo tinklo blokiniais įtaisais (paprastai per protokolus Fibre Channel, iSCSI arba AOE), tuo metu kai, tinklo duomenų saugyklos (angl. Network Attached Storage, NAS) pasiruošusios suteikti priejima prie jų saugojamu sistemoje duomenų, tinklo failų sistemos pagalba (pavyzdžiui, NFS, SMB / CIFS, ar Apple Filing Protocol).

Reikėtų atkreipti dėmesi, kad galutinis formos atskyrimas «SAN - yra tik tinklo diskai, NAS - tai tik tinklo failų sistema" yra dirbtinis: pasirodžius iSCSI prasidėjo abipusė skvarba technologijų link siekiant pagerinti lankstumą ir patoguma naudotis. Pavyzdžiui, 2003 metais NetApp pristate iSCSI ant savų NAS, o EMC ir HDS - priešingai siūlė NAS-šliužus savo SAN masyvams.

Tinklų tipai

Dauguma duomenų saugojimo tinklai naudoja SCSI protokola ryšiams tarp serverių ir duomenu saugojamu įrenginių prie magistralines topologijos lygio. SCSI protokolas nėra pritaikytas suformuoti tinklo paketus, SAN naudojama žemo lygio protokolus:

  • • Fibre Channel protokolas (FCP), transportavimas SCSI per Fibre Channel. Šiuo metu dažniausiai naudojamas protokolas. Egzistuoja 1 Gbit / s, 2 Gbit / s, 4 Gbit / s, 8 Gbit / s, 10 Gbit / s, 16 Gbit / s, 20 Gbit / s. • iSCSI transportavimas SCSI per TCP / IP

    • iSER transportavimas iSCSI per InfiniBand / RDMA • SRP transportavimas SCSI per InfiniBand / RDMA • FCoE transportavimas FCP / SCSI • HyperSCSI transportavimas SCSI per Ethernet. • FICON eismas per Fibre Channel (naudojamų tik mainframe). • ATA over Ethernet transportavimas ATA per Ethernet.

Privalumai

Bendras sisteminio saugojimo panaudojimas paprastai supaprastina administravimą ir prideda lankstumą, nes kabelius ir diskų masyvus nereikia fiziškai transportuoti ir naujai perkomutuoti iš vieno serverio į kitą.

Kitas privalumas yra galimybė atsisiųsti tiesiogiai iš tinklo serverio saugojimo. Esant šiai konfigūracijai, galite greitai ir lengvai pakeisti nesekminga serveri, konfigūruojant SAN tokiu budu, kad serverio pakeitimas bus paleistas iš LUN. Ši procedūra gali ilgai užtrukti, pavyzdžiui, pusvalandį. Idėja yra gana nauja, bet jau naudojama moderniuose duomenu centruose.

Papildomas privalumas yra galimybė surinkti priimančiosios RAID iš LUN, kurie pateikiami serveriui iš dviejų skirtingų diskinių masyvų. Vieno masyvo visiškas atsisakymas nepakenks hostui.

Duomenų saugojimo tinklas taip pat padeda efektyviau atsigauti po gedimo. Į SAN gali ieiti ir ištrinta vieta iš antrinio saugojimo įrenginio. Tokiu atveju galima panaudoti replikacija – realizuota valdiklių masyvo lygije, arba naudojant specialius įrenginius. Nes WAN jungtys, remiantis IP yra bendri, buvo sukurta protokolų Fibre Channel over IP (FCIP) ir iSCSI. Tikslas buvo plėsti vieną SAN įrenginių, IP protokolo pagrindu. Tokių sprendimų paklausa gerokai padidėjo nuo 2001 rugsėjo 11 d. JAV valstybeje.