Locked History Actions

Uniform Resource Name

URN

Uniform Resource Name

Bendras Resurso Pavadinimas

Apibrėžimas

URN – nuolatinė simbolių seka identifikuojančia abstraktų arba fizinį resursą.

Paaiškinimai

URN yra URI koncepcijos dalis, ir ateityje šitas standartas turi pakeisti URL. URN vardai savaime neturi informacijos apie resurso buvimo vietą. URN standartas sukurtas taip, kad galėtu savyje turėti kitų terpių vardus.

URN idėja buvo reikalinga dėl esminių URL trūkumų, kurie jai buvo aptarti auksčiau. Kaip pagrindinės problėmos (URL nuorodų nelankstumas resurso perkelimo atžvilgių) sprendimu siųloma naudotis PURL ir DIO sistemomis, tačiau tai tik daliniai sprendimai. Principinių sprendimu gali tapti URN standartas.

URN nurodo tik resurso vardą be buvimo vietos ir kreipimosi schemos, todėl URN vardai tampa pastovus, nepriklausomi nuo serverių ir protokolų. Kitaip tariant, URN koceptualiai apibrėžia patį resursą, o ne vietą, kur jis randasi (kaip vyksta URL sistemoje). Pavyzdžiui, gyvena žmogus, kurio vardas Vardenis Pavardenis ir jis gyvena Vilniuje, Naugarduko g., 23. Jei kas nors paklaus šio žmogaus kas jis toks, jis atsakys: „Vardenis Pavardenis“, tačiau jis nepasakys, kad „Aš žmogus, kuris gyvena Naugarduko g.23“. Taip pat URN identifikuotų žmogų kaip Vardenį Pavardenį, o URL pasakytų kuri jis gyvena.

Resursų paieškai pagal URN vardą reikalinga URN-vardų sprendimo sistema (URN Resolution). Tuomet žmogus arba programa, kurie žino resurso URN galėtų kreiptis į sprendimo sistemą ir gauti tikslesnias nuorodas į resursą. 2002 metais buvo siuloma DDDS sistema (Dynamic Delegation Discovery System) – dinaminė resursų atradimo sistema, kuri išsprendžia URN vardus ir pateikia URL nuorodas. Tuomet URL ir URN yra vienos URI sistemos dalys.

URN turi tokia struktūrą:

  • <URN> ::= “urn:” <NID> “:” <NSS>

NID – vardų terpės identifikatorius (Namespace Identifier); NSS – tam tikros vardų terpės eilutė (Namespace Specific String). Jei šioje eilutėje naudojomi ne ASCII simobliai, jie turi būti perkoduoti analogiškai, kaip URL; NSS negalimas “url“ ir “URL” panaudojimas.

  • Pavyzdžiai:

urn:isbn:5170224575 – knygos URN (identifikavimas pagal ISBN numerį)

urn:ietf:rfc:3406 – URN techninės specifikacijos RFC 3406

urn:sha1:YNCKHTQCWBTRNJIV4WNAE52SJUQCZO5C – MP3 failo URN identifikuojamo hash kodų pagal SHA1 algoritmą