Locked History Actions

X.500

Žodis angliškai

X.500

Santrumpa

X.500

Žodis Lietuviškai

X.500


Apibrėžimas

X.500 katalogų tarnyba yra standartas, skirtas kurti elektroninius organizacijos žmonių katalogus, kad šie katalogai galėtų būti pasaulinio katalogo dalis, pasiekiamo bet kuriame pasaulio taške turint interneto prieigą.


Paaiškinimai

Toks katalogas kartais vadinamas visuotiniu baltųjų puslapių katalogu. Pagrindinis tikslas yra lengva žmonių paieška pagal vardą, organizaciją ir t.t. X.500 serija buvo sukurta ITU-T (Telecommunication Standardization Sector), anksčiau žinomą kaip CCITT. Katalogų tarnybos buvo sukurtos siekiant užtikrinti X.400 elektroninio pašto keitimosi ir vardų paieškos reikalavimus. ISO bendradarbiavo kuriant standartus ir įterpė juos į OSI rinkinio protokolus.

X.500 apibrėžiami protokolai:

  • DAP (Prisijungimo prie katalogų protokolas)

  • DSP (Katalogų sistemos protokolas)

  • DISP (Katalogų informacijos priedangos protokolas)

  • DOP (Katalogų operacinio susiejimo valdymo protokolas)

Kadangi šie protokolai naudojo OSI tinklų dėklą, buvo sukurtos DAP alternatyvos, leidžiančios interneto klientams prisijungti prie X.500 katalogų naudojant TCP/IP tinlų dėklą. Labiausiai paplitusi alternatyva yra palengvintas prisijungimo prie katalogų protokolas (Lightweight Directory Access Protocol, LDAP). Nors DAP ir kiti X.500 protokolai gali naudoti TCP/IP tinklų dėklą, LDAP vis dar lieka populiarus prisijungimo prie katalogų protokolas.

Pirminė X.500 koncepcija yra tai, kad yra vienintelis katalogų informacijos medis (Directory Information Tree, DIT), hierarchinė įrašų organizacija, kuri yra paskirstyta viename ar daugiau serverių, vadinamu katalogų sistemos programomis (Directory System Agents, DSA). Įrašas susideda iš atributų rinkinio, o kiekvienas atributas – iš vienos arba daugiau reikšmės. Įrašas turi unikalu skiriamąjį pavadinimą, suformuotą kombinuojant jo santykinį skiriamąjį pavadinimą (Relative Distinguished Name, RDN), vieną ar daugiau pačio įrašo atributą, ir kiekvieno aukštesniojo DIT RDN įrašo.

X.520 ir X.521 kartu suteikia atributų rinkinio apibrėžimus ir objektų klases, naudojamas pateikiant žmones ir organizacijas kaip DIT įrašus. X.509, standarto dalis, suteikianti autorizacijos struktūrą, dabar plačiai naudojama atskirai nuo X.500 katalogų protokolo. Ji nurodo standartinį formatą viešojo rakto sertifikatams.


Naudota literatūra

http://en.wikipedia.org/wiki/X.500

http://searchnetworking.techtarget.com/sDefinition/0,,sid7_gci213397,00.html