Locked History Actions

Skirtumas „root“

Pakeitimai tarp versijų 12 ir 21 (patvirtinamos 9 versijos)
Versija 12 nuo 2011-02-08 19:15:34
Dydis: 3035
Redaktorius: RolandasGaldikas
Komentaras:
Versija 21 nuo 2011-02-08 19:39:39
Dydis: 3040
Redaktorius: RolandasGaldikas
Komentaras:
Pašalinimai yra pažymėti taip. Pridėjimai yra pažymėti taip.
Eilutė 15: Eilutė 15:
[[attachment:pav10rg.png|{{http://img16.imageshack.us/img16/7712/pav10rg.png}}]] [[attachment:pav10rg.png|{{http://img573.imageshack.us/img573/7712/pav10rg.png}}]]
 . 1. pav. Super naudotojas
Eilutė 17: Eilutė 18:
 . 1. pav. Super naudotojas
Eilutė 21: Eilutė 21:
. [[attachment:pav11rg.jpg|{{http://img218.imageshack.us/i/pav11rg.jpg/}}]]
[[attachment:pav11rg.jpg|{{http://img218.imageshack.us/img218/4836/pav11rg.jpg}}]]
Eilutė 24: Eilutė 23:

Žodis angliškai

root

Žodis Lietuviškai

Šakninis naudotojas


Apibrėžimas

  • Šakninis naudotojas (root user) yra labiausiai privilegijuotas iš visų Linux operacinės sistemos naudotojų: turi pilną prieigą prie visų failų ir komandų, gali reguliuoti kitų naudotojų prieigos teises ir t.t.


Paaiškinimai

Šakninis naudotojas dar kitaip gali būti vadinamas super-naudotojas (1. pav.) Pastarieji terminai įprastai yra naudojami Unix operacinėse sistemose. Linux kompiuteryje naudotojai skiriami į dvi grupes: galite prisijungti kaip paprastas naudotojas, arba kaip super-naudotojas (administratorius), paprastai vadinamas „root“. Pastarasis turi leidimus prieiti prie visų sistemos dalių ir gali vykdyti administravimo užduotis. Jis (ar ji) gali be jokių apribojimų keisti sistemą ir prieiti prie visų rinkmenų. Jei prisijungiate kaip paprastas naudotojas, jūs neturite tokių teisių. Vartotojas root Linux sistemoje sukuriamas savaime diegimo metu. Jums paprastai tereikia nurodyti jo slaptažodį. Dirbant grafinėje aplinkoje, esant reikalui, dažniausiai bus paprašoma įvesti root slaptažodį. Administratoriaus teisės bus suteiktos tik tai programai. Galbūt ši savybė iš pradžių pasirodo nepatraukli, tačiau užtikrina saugumą. Vartotojas be root slaptažodžio negali sugadinti sistemos. Daugų daugiausia jis gali sugadinti tik savo paskyrą ir duomenis. Tuo tarpu root teisėmis įvykdyta bet kokia operacija gali pažeisti visą sistemą. Tie, kas nori pažeisti veikiančią Linux sistemą, pirmiausia turi gauti root teises.

attachment:pav10rg.png

  • 1. pav. Super naudotojas

Terminas root turi keleta reikšmių Unix operacinėse sistemose, todėl dažnai yra painiojama. Linux sistemoje visos rinkmenos ir aplankai (failų sistema) talpinami hierarchiniu principu (2. pav.) Šakninio katalogo „/“ nereikėtų painioti su šakninio naudotojo namų katalogu /root, kuris yra šakninio katalogo pakatalogis. Šakninis katalogas yra aukščiausias hierarchinės failų sistemos aplankas, kuriame yra patalpinti visi Linux pakatalogiai (pvz.: /bin, /home, /tmp, /root). O šakninio naudotojo namų kataloge, kaip ir limituotų privilegijų naudotojų kataloguose yra laikomi asmeniniai duomenys, pvz.: dokumentai, el. laiškai, muzika.

attachment:pav11rg.jpg

  • 2. pav. Linux failų sistema


Naudota literatūra

1. http://brajeshwar.com/2008/linux-root-power/

2. http://lt.wikibooks.org/wiki/Linux_%C5%BEaliems:_openSUSE/openSUSE_pagrindai

3. http://en.wikipedia.org/wiki/Superuser

4. http://www.linfo.org/root.html

5. Svajūnas Sajavičius, VU, Paskaitų konspektas