Locked History Actions

Direct Connect

Žodis angliškai:

Direct Connect

Santrumpa:

DC

Žodis lietuviškai:

Tiesioginis sujungimas

Apibrėžimas:

Tiesioginis sujungimas (angl. Direct Connect) – lygiarangių tinklų (angl. Peer-to-Peer) duomenų mainų protokolas. Tiesioginis sujungimas vyksta, klientams prisijungus prie centrinio šakotuvo (angl. Hub), kur duomenų mainai vyksta tiesiogiai tarp klientų. Centriniame šakotuve talpinamas visų klientų ir vartotojų sąrašas. Vartotojai gali atlikti failų paiešką ir juos atsisiųsti iš kitų vartotojų, taip pat yra galimybė susirašinėti realiuoju laiku.

Tiesioginio sujungimo protokolas pagrįstas klientas serveris (arba klientas – klientas, kai vienas iš jų yra serveris) architektūra. Serverio funkciją atlieka centrinis šakotuvas. Tiesioginio sujungimo tinkluose, šakotuvu vadinama programinė įranga, kuri maršrutizuoja realaus laiko pokalbius, paieškos užklausas bei rezultatus, ir paspartina klientų susijungimus. Šakotuvas nevadinamas serveriu, nes jis failų mainuose nedalyvauja. Failų mainai vyksta tiesiogiai tarp klientų. Pagal nutylėjimą šakotuvui skiriamas 411 prievadas, o sujungimams klientas – klientas – 412 prievadas. Jei šie prievadai užimti, sekantis aukščiausias prievadas naudojamas. Pavyzdžiui, jei 411, 412 ir 413 prievadai yra užimti, 412 bus naudojamas. Šakotuva adresas užrašomas tokia forma: dchub://pavadinimas.com[:411] (prievado numerio nurodyti nebūtina). Kad būtų leidžiama prisijungti prie centrinio šakotuvo, dažniausiai reikia įvykdyti kelis reikalavimus, pvz.: įkelti bent 10 GB duomenų ir atidaryti mažiausiai tris „lizdus“.

dc1.JPG

1 pav. Tiesioginio sujungimo principas

Lygiarangis duomenų perdavimas šiame protokole pagrįstas „lizdais“ (angl. Slots). Šie lizdai nusako, kiek vartotojų tuo pačiu metu leidžiama siųstis. Lizdų skaičių nustato kiekvienas vartotojas savo kliente. Taip pat yra galimybė skirti privilegijas kitiems vartotojams, kai net visi lizdai užimti jie gali siųstis. Nors, nereikia siųstis torrent failų, tačiau juos pakeičia, kitų vartotojų įkeltų, failų sąrašų siuntimas. Prisijungimas prie šakotuvo ir atsisiuntimai atliekami naudojant perdavimų kontrolės protokolą (angl. TCP, Transmission Control Protocol). Aktyviosioms paieškoms naudojamas vartotojų datagramų protokolas (angl. UDP, User Datagram Protocol).

Visi failai, kurie dalyvauja duomenų mainuose, naudojant tiesioginio prisijungimo protokolą, turi savo hash. Hash užtikrina, kad failai nebūtų klastojami. Failai gali būti siunčiami nebūtinai iš juos įkėlusio vartotojo, o ir iš kitų, kurie turi tuos pačius failus atsisiuntę. Galima pradėjus duomenis iš vieno vartotojo, siuntimą pratęsti visai iš kito. Atliekant paiešką šakotuve, randami visi vartotojai turintys duomenis su tuo pačiu hash. Tiesioginio sujungimo tinkluose naudojamas TTH (Tiger Tree Hash) algoritmas.

dc2.JPG

2 pav. Šakotuvų sąrašo realizavimas

Šakotuvų sąrašas (angl. Hub list) – būdas sugrupuoti ir peržiūrėti didelį kiekį šakotuvų, paprastame sąraše. Šiame sąraše atvaizduojama informacija apie vartotojų kiekį, bendrą duomenų kiekį, taip pat įvairios specializacijos ir reikalavimai. Ši sąrašą galima peržiūrėti per klientą. Dažnai sąrašų alternatyvos būna įkeltos į tinklapius.

Per klientą vartotojas, prisijungęs prie centrinio šakotuvo, gali matyti visų kitų vartotojų sąrašus, naršyti, jų ikeltuose failuose bei siųstis iš jų. Taip pat galima dalyvauti grupiniuose realaus laiko pokalbiuose ir siųsti privačias žinutes. Nors protokolas klientų neįgalioja, tačiau jie siunčia ir atvaizduoja informaciją pradedant nuo kliento pavadinimas, versijos, neužimtų lizdų skaičiaus iki to ar vartotojas prisijungęs per įgaliotąjį serverį (angl. Proxy server). Vieni iš populiariausių klientų yra „ApexDC++“, ir „DC++“. Šios ir dauguma kitų klientų yra nemokami, kadangi turi GNU GPL (General Public License).