Locked History Actions

Power over ethernet

Žodis angliškai:

Power over ethernet

Santrumpa:

PoE

Žodis lietuviškai:

Elektros energija per ethernet

Apibrėžimas:

PoE - sistema galinti perduoti elektros energiją per ethernet tinklus, nesugadinant siunčiamų duomenų.

Paaiškinimas:

Nesenai (apie 2009 m.), IEEE baigė 802.3af standartą, kuris aprašo elektros energijos perdavimo galimybę per ethernet tinklus. Šis reiškinys dar žinomas kaip, PoE. Nepaisant visko standartas dar yra palyginus naujas, tačiau pati koncepcija jau žinoma palyginus senai. Tiesą sakant šia koncepciją buvo pasinaudota telefonijoje, namų telefonai priima elektrą iš paslaugų tiekėjo per telefoninius kabelius. Ši elektra yra reikalinga skambinimui ir telefono skambėjimui. Ethernet tinkluose, pernešta elektros energija tarp signalinių sujungimų gali būti naudinga mazgams, kurie yra toli nuo standartinių elektros lizdų ir reikalauja pastovaus ir patikimo elektros šaltinio. Kaip pavyzdys galėtų būti bevielės prieigos modemas atviroje lauko erdvėje, telefonuose kuriuose priimamas skaitmenizuotas balso signalas, internetinių žaidimų stotyse vidurį prekybos centrų.

Pagrindiniai Power over Ethernet diegimo privalumai: • lengviau kontroliuoti nuotoliniu būdu prijungtų įrenginių maitinimo įtampas, to pasekoje gaunant geresnį tinklo galios valdymą, • mažesnės kabelių kainos, nes nereikia jokių papildomų laidų, • mažesnės įrengimo sąnaudos, nes nereikia kviestis licencijuoto meistro, dažniausiai užtenka naudotojo žinių nutiesti kabeliui.

PoE standartas aprašo 2 rūšis įrenginių: PSE ( power soursing equipment) elektros aprūpinimo įranga ir PDs (powered devices) elektros energiją naudojantys įrenginiai. Galios aprūpinimo įranga yra prijungiama prie Ethernet komutatoriaus, bei pati įranga yra maitinama nepertraukiamos galios šaltiniu (Uninterruptible Power Supply - UPS), kuris tiekia 48V maitinimo įtampą. Galios aprūpinimo įranga maitina visus PD įrenginius, kurie yra prijungti prie tinklo, bei tiekia jiems duomenis, jei šie įrenginiai turi suderinamumą su aprūpinimo įranga [1]. PoE technologijoje dažniausiai naudojami elektros energiją vartojantys įrenginiai: VoIP telefonija, IP kameros (tinklo kameros), bevielės prieigos taškai, IPTV dekoderiai, tinklo maršrutizatoriai, automatikos sistemos (termostatai, dūmų detektoriai, aliarmo sistemos ir t.t.), bei pramoniniai ir namų įrenginiai (sensoriai, kontroleriai ir t.t.)

Tiek galios aprūpinimo įrangos, tiek energiją naudojantys įrenginiai tarpusavyje yra sujungiami LAN kabeliais, kuriais yra tiekiami tiek maitinimas, tiek duomenų signalai. Dažniausiai naudojami CAT3, CAT5, CAT5e, CAT6 ir CAT6A kategorijos LAN kabeliai. Galios perdavimo per Ethernet technologija taip suprojektuota, jog galios ir duomenų perdavimo signalai nesidubliuotų tarpusavyje, taip sudarant sąlygas, jog duomenys būtų perduoti be trukdžių. LAN kabeliais elektros energija gali tekėti nepanaudotomis kabelio laidų poromis, arba poromis, kurios skirtos duomenų perdavimui 10Base-T, 100Base-TX, 1000Base-T ar 10GBase-T tinkluose.

Ne visi sujungimų įrenginiai gali išduoti energiją. Tam, kad naudoti PoE, reikia turėti komutatorių ar maršrutizatorių kuris palaikytų PoE standartą 802.3af. Toks komutatorius pavaizduotas 1 pav.. Taip pat ne visi galiniai mazgai gali priimti PoE.

switch.jpg

1pav. komutatorius pritaikytas PoE

Tinkluose kuriuose norima įdiegti PoE, tačiau tinkle nėra PoE palaikančios įrangos, reikalingi PoE adapteriai, tokie kaip parodyti 2 pav.. Vieno tipo adapteris prisijungia prie komutatoriaus ar maršrutizatoriaus ir įgalina juos tiekti energiją. Kitas adapteris prisijungia prie įtaiso, kuris vartos PoE tiekiamą energiją, tokio prietaiso pavyzdys gali būti lauke esanti kamera.

adapter.jpg

2 pav. adapteriai skirti tinklams nepritaikytiems PoE

802.3af ir 802.3at standartų klasifikacijos

klasifikacijos.png

Tiek 802.3af, tiek 802.3at standartuose, galiai perduoti yra naudojamos 2 kabelio poros, o 802.3bt standarte, jau naudojamos 4 kabelio poros, kaip jau buvo minėta, šis standartas atsirado 2013 metais. Kadangi šiame standarte naudojama dvigubai daugiau porų kabelių nei 802.3af ir 802.3at, tai gauname, jog naudojantis šiuo standartu elektros energiją tiekiantis įrenginys gali tiekti iki 49W galios, nors įrenginio išėjimo įtampos diapazonai atitinka 802.3at standarto diapazonus.

Naudota literatūra:

  1. CompTIA Network+ 2009 in Depth. By: Dean Tamara. Course Technology/Cengage Learning. 2009